Pierwsza aukcja jesienna

77-weiss_new-1

Jacek i Rafał Malczewscy nadadzą ton jesiennej aukcji

Na licytacji organizowanej w niedzielę, 18 października 2015 roku przez Dom Aukcyjny Agra-Art, zostaną wystawione na sprzedaż 102 dzieła sztuki tradycyjnej. Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie się na aukcji dwóch wybitnych obrazów Jacka i Rafała Malczewskich.

Autoportret alegoryczny z 1914 roku pędzla Jacka Malczewskiego będzie wystawiony na licytację z ceną wyw. 160 tys. zł. (poz. kat. 10). Arcydzieło wpisuje się w cykl „Polonia” – jedną z najbardziej znanych i cenionych serii obrazów malarza. Płótna z tego cyklu tworzył Malczewski w latach 1914-1918 zawierając w nich tęsknotę za niepodległą Polską. Warto zaznaczyć, że w tym samym czasie co oferowany w Agrze Autoportret alegoryczny, powstały także sztandarowe obrazy mistrza, m.in.: Polonia z 1914 roku i Polonia zaplatająca warkocz z 1918 roku.

malczewski-1
 
87-malzews (1)
J

esień w kalendarzu, a w ofercie Agry: Jesień na Podhalu autorstwa Rafała Malczewskiego z ok. 1927 roku. Zdaniem znawców twórczości Rafała (syna Jacka) oferowany obraz należy do szczytowego, zakopiańskiego okresu twórczości artysty. Ponadto jest on doskonałym przykładem kompozycji kulisowej, gdzie ciepłe barwy pierwszych planów przechodzą w chłodniejsze tonacje dalszych partii. Taka metoda budowy kompozycji stała się znakiem firmowym twórczości Malczewskiego. Pejzaż będzie oferowany z ceną wyw.: 60 tys. (poz. kat. 87).

18 października na sprzedaż zostaną wystawione trzy płótna Wojciecha Weissa, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Z pewnością wydarzeniem będzie oferta sprzedaży Hiszpańskiego szalu z 1918 roku.
To brawurowo malowane studium modelki – malarki przykuwa uwagę soczystymi czerwieniami materiału, z którego powstał tytułowy szal. Obraz opisywany w wielu publikacjach będzie wystawiony na licytację z ceną wyw.: 80 tys. zł (poz. kat. 77).

Z kolei Helena. Akt sprzed 1923 roku, także ujęty w licznych wydawnictwach, zostanie wystawiony z ceną 200 tys. zł (poz. kat. 45). Październikowy przegląd twórczości Weissa zamknie Pejzaż z Wybrzeża z lat 30-tych XX wieku. Obraz znalazł się w katalogu aukcyjnym z ceną wyw.: 14 tys. zł (poz. kat. 79).

Na jesiennej licytacji warto zwrócić uwagę na poz. kat. 20, czyli brąz Motocyklista autorstwa Zygmunta Kowalewskiego z 1934 roku.
Rzeźba zachowana w stylu art deco, była nagrodą w przedwojennych zawodach motorowych.

Cena wyw. obiektu to 50 tys. zł.

20-kowalewski_1
Obok wymienionych obiektów, na aukcji 18 października pojawią się prace m.in.: Iwana Ajwazowskiego, Teodora Axentowicza, Wojciecha Gersona, Romana Kochanowskiego, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Makowskiego, Jana Stanisławskiego, Zofii Stryjeńskiej, Leona Wyczółkowskiego, Eugeniusza Zaka i innych wybitnych artystów.

Wystawa przedaukcyjna w galerii Agry przy ul. Wilczej 55, czynna w godz. 11:00-18:00, w soboty 11:00-15:00.

Aukcja sztuki tradycyjnej

18 października 2015 (niedziela), godz 19:00

Galeria Agry, ul. Wilcza 55, Warszawa

W razie pytań, prosimy o tel.: (22) 625 08 08

lub e-maila na adres : agra@agraart.pl

Zobacz obrazy w Internecie

Autor: marcin

Komentarzy brak

AUKCJE WYBITNYCH DZIEŁ

zapisz się by nigdy nie żałować straconej okazji

Zgadzam sie na otrzymywanie wiadomości email i/lub sms

Email marketing powered by FreshMail