Aukcja Sztuki Współczesnej 8 listopada

AUKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ // 8 listopada 2015 // informacje o aukcji

 

Na aukcji polskiej sztuki współczesnej organizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art w niedzielę, 8 listopada, zostanie wystawionych na sprzedaż 58 dzieł sztuki. Wśród nich pojawi się wybitne dzieło Stefana Gierowskiego Mijanie Przestrzeni Pionowych – Obraz CXXXI, z 1963 roku, a także doskonałe obrazy Jerzego Nowosielskiego, Zdzisława Beksińskiego, Jana Tarasina i innych klasyków polskiej sztuki współczesnej.

gierowski_1963_100x70

Mijanie Przestrzeni Pionowych (poz. kat. 10) trafi pod młotek z ceną wywoławczą 80 tys. zł, a estymacja jego wartości została ustalona na poziomie 150 – 250 tys. zł. Warto zwrócić uwagę na znaczenie tego płótna dla kierunku w jakim potoczyła się późniejsza kariera Gierowskiego. Mijanie Przestrzeni Pionowych powstało na rok przed sztandarowym Uderzeniem – Obrazem CLV, które eksponowane jest w ramach stałej wystawy prezentującej w warszawskim Muzeum Narodowym przegląd najważniejszych dokonań polskiej sztuki XX wieku.

Na oferowanym przez Agra-Art Mijaniu Przestrzeni Pionowych można dokładnie zaobserwować krystalizowanie się koncepcji, która już w następnym roku doprowadzi do przełomu w twórczości Gierowskiego. W 1964 roku powstanie słynne Uderzenie, które będzie determinować dalsze poszukiwania artysty w zakresie przedstawiania na płótnach pojęcia energii oraz wzajemnych relacji obiektów i przestrzeni energią emanujących.

 

11-nowosielski-2-F

Moment po tym, jak opadną emocje związane z licytacją Gierowskiego, przyjdzie czas na ofertę obrazu klasycznego dla twórczości Jerzego Nowosielskiego. Akt na Plaży z 1988 roku (poz. kat. 11) zostanie wystawiony z ceną wyw.: 50 tys. zł, (estymacja wynosi 80 – 100 tys. zł). Prezentowany w listopadzie obraz wpisuje się w cykl Aktów na plaży przedstawiających siedzące, wyprostowane sylwetki czarnych kobiet z podkurczonymi nogami w białych zawojach i skarpetkach. Temat ten podjęty przez artystę pod koniec lat 70-tych, z pewnym wzbogaceniem kompozycji przez zamknięcie jej w ramy i powtarzanie analogicznych wersji był kontynuowany do połowy lat 90-tych XX wieku.

nowosielski-1-F

 

Kolejna pozycja katalogowa – nr 12 na jesiennej aukcji – to także Jerzy Nowosielski, tym razem jednak w odsłonie abstrakcyjnej. Oszczędna lecz szalenie wysmakowana Kompozycja Abstrakcyjna z 1966 roku była eksponowana na wielu wystawach i zamieszczana w publikacjach, a w Agrze będzie licytowana od 90 tys. zł.

15-tarasin-1-F

 

Oprócz wymienionych dzieł, w listopadową niedzielę warto śledzić licytacje obrazów pędzla Jana Tarasina Sytuacja z 1990 roku (poz. kat. 15, cena wyw. 60 tys. zł) oraz Krucha Rzecz Edwarda Dwurnika z 1972 roku. Należy on do legendarnego cyklu tego autora zatytułowanego Sportowcy, w którym artysta opisuje i komentuje realia życia w PRL. Krucha Rzecz – pozycja katalogowa 24 będzie licytowana od 35 tys. zł.

24-dwurnik_sport

8 listopada kolekcjonerzy Współczesności będą mogli także zakupić obrazy oraz rzeźby m.in.: Z. Beksińskiego, J. Berdyszaka, T. Brzozowskiego, J. Czapskiego, T. Dominika, E. Krasińskiego, A. Lenicy, R. Malczewskiego, K. Mikulskiego, I. Mitoraja, T. Pągowskiej, F. Starowieyskiego, L. Tarasewicza, J Yerki.

 

Aukcja : 8 listopada (niedziela), godz. 19

Wystawa wszystkich obiektów wyselekcjonowanych na aukcję w galerii Agry przy ul. Wilczej 55 w Warszawie w godz. 11:00-18:00 oraz w soboty 11:00-15:00.

Katalogi drukowane można zamówić tutaj

Przejdź do katalogu aukcyjnego w Internecie

Autor: marcin

Komentarzy brak

AUKCJE WYBITNYCH DZIEŁ

zapisz się by nigdy nie żałować straconej okazji

Zgadzam sie na otrzymywanie wiadomości email i/lub sms

Email marketing powered by FreshMail