Aukcja akwareli i rysunków

akwarela_i_rysun

       W dniu 9 maja 2016 roku rozpocznie się internetowa aukcja malarstwa: rysunku, akwareli, grafik oraz pasteli, na które będzie mógł sobie pozwolić nawet początkujący kolekcjoner. Wystawimy prace uznanych malarzy: Matejki, Wyczółkowskiego, Kozakiewicza, Zaka, Menkesa i innych – w małym formacie. Nie tylko skończone, olejne kompozycje stanowią o prestiżu konesera sztuki, ale także te małe, czasami niepozorne szkice, które jednak obrazują kunszt artysty na różnych etapach rozwojowych jego twórczości.
Na naszej aukcji będą dostępne dzieła przedstawicieli grupy École de Paris, twórców pochodzenia głównie żydowskiego, związanych z dzielnicą Montparnasse, którzy tworzyli na początku XX wieku.

Zak dobre br

      Jednym z nich jest Eugeniusz Zak, artysta bardzo modny i poszukiwany w ostatnim dwudziestoleciu. W jego wczesnym okresie twórczości przeważały rysunki i szkice, co pozwoliło mu wypracować czystą linię jako środka wyrazu. Podkreślane w jego pracach subtelne lecz wyraźne kontury podkreślające jakby granice brył i przydające im płaskości są bardzo charakterystyczne dla tego artysty. Na naszej aukcji pojawią się rysunki, które pochodzą ze szkicownika artysty z 1902 roku podczas jego studiów w École des Beaux-Arts.

Wyczół dobre br

     Z kolei Leon Wyczółkowski był jednym z pionierów impresjonizmu w Polsce. Do pięćdziesiątych lat swojego życia malował głównie obrazy olejne, następnie przeszedł fazę inspiracji akwarelami Fałata oraz pastelami Wyspiańskiego, porzucając oleje na rzecz pastelu, grafiki i akwareli. Fascynowało go mieszanie technik, mówił: „Eksperymentowanie oznaka romantyka, ja jestem romantyk”. Z czasem zaczął odchodzić od koloru: „Czarnym kolorem wydobywa się cudowne rzeczy”, „Marzeniem moim jest (…) żeby ściany zawieszone były wyrazem czarno białym, w którym by myśl plastyczna wypowiadała się bez ograniczeń”. Tym samym rozpoczął się w jego życiu nowy okres, w którym wyraźnie przerzucił się z malarstwa na grafikę. Skupił się głównie na odtworzeniu architektury i przyrody polskiej, którą, będąc realistą oraz świetnym obserwatorem – odtwarzał w detalach. Na naszej aukcji pojawi się jego autolitografia, która pochodzi ze znanej Teki Lubelskiej wydanej w latach 1918/1919 w Krakowie. Ilustracje z teki są bardzo rzadkie na rynku, a praca „Stara lipa w Piotrawinie”, którą mamy przyjemność wystawić, będzie stanowiła ozdobę w kolekcji prawdziwych koneserów dzieł sztuki.

Matejko dobre br

      Postaci innego wielkiego malarza, Jana Matejki, nie trzeba nakreślać. Matejko już od czasów szkolnych w rysunku wyróżniał się subtelnym prowadzeniem konturu oraz akademicką wręcz poprawnością. Największą jego indywidualność zaobserwować można jednak nie w wypracowanym studium postaci, a właśnie w tych szybko nakreślonych notatkach, szkicach „na brudno”, gdzie Matejko śmiałą kreską, rzuconą jakby od niechcenia, dodaje pracom dynamiki i ekspresji. Tym razem nasz Dom Aukcyjny wystawia jeden z jego szkiców przedstawiających postaci świętych. Szkic ukazuje jakby scenkę rodzajową, gdzie święci, sądząc z podpisów wykonanych ręką mistrza św. Andrzej i św. Łukasz, zajęci są studiowaniem, być może słowa Pańskiego. Św. Łukasz odwraca głowę, jakby z lekka zaskoczonym wyrazem twarzy, św. Andrzej zagląda mu przed ramię. Szkic Matejki jest tak sugestywny, że można na jego podstawie tworzyć opowieści.
sztuka polska dobre
Do aukcji zostaną również dołączone pozycje bibliofilskie w postaci czterech odrębnych zbiorów, z ilustracjami mundurów polskich Ksawerego Koźmińskiego oraz Stanisława Haykowskiego, studium z dziejów kultury polskiej z drzeworytami i inicjałami Władysława Skoczylasa, przedstawienia bóstw Słowiańskich według Stanisława Jakubowskiego czy bogato ilustrowana fauna w z książek „Życie zwierząt” Alfreda Brehma.

     Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej niezwykłej aukcji internetowej, gdzie zaprezentujemy dzieła od pracowni Matejki, poprzez przedstawicieli szkół: monachijskiej, Ecole de Paris – do mistrzów pasteli, realistów, prymitywistów oraz malarstwa historycznego.

Autor: Joanna Chomicz

Komentarzy brak

AUKCJE WYBITNYCH DZIEŁ

zapisz się by nigdy nie żałować straconej okazji

Zgadzam sie na otrzymywanie wiadomości email i/lub sms

Email marketing powered by FreshMail