Aukcje październikowe – Sztuka Dawna

naglow

WYBITNY GIERYMSKI, ŚWIETNE OBRAZY WIERUSZA ORAZ MINI PRZEGLĄD MALARSTWA „ECOLE DE PARIS” NA JESIENNEJ AUKCJI

Na licytacji organizowanej w niedzielę 16 października 2016 roku przez Dom Aukcyjny Agra-Art, zostaną wystawione na sprzedaż 84 dzieła sztuki tradycyjnej.

Na szczególną uwagę zasługuje pojawienie na rynku aukcyjnym obrazu Maksymiliana Gierymskiego zatytułowanego „Powrót bez pana” z 1868 roku. Uwagę kolekcjonerów przyciągną również dwa dzieła Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz kilka interesujących prac stworzonych przez artystów skupionych wokół tzw. Ecole de Paris.

20_gierymski

 

„Powrót bez pana” Gierymskiego to dzieło najwyższej klasy muzealnej. Po latach niemal wyłącznie „książkowej obecności“, przy rzadkich pokazach na wystawach, pojawia się na rynku antykwarycznym i – zdaniem ekspertów – zasługuje na miejsce w muzealnej Galerii Malarstwa Polskiego.

Siła obrazu polega na mistrzowskim wykonaniu w pełni przemyślanej, niemal teatralnej sceny z kresów Rzeczypospolitej. To poruszająca opowieść o wiernym Kozaku, powracającym samotnie do dworu pana z żałobną wieścią o jego śmierci. Kozak, oddany sługa i towarzysz wojennej niedoli szlachcica, odprowadza jego konia i oddaje zrozpaczonej rodzinie szablę poległego.

„Powrót bez pana” powstał tuż po przyjeździe artysty do Monachium, gdzie jako dwudziestolatek podjął studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Jeszcze w 1868 roku obraz był eksponowany w Monachium oraz na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, gdzie został entuzjastycznie przyjęty.

Arcydzieło z numerem kat. 20 będzie oferowane z ceną wywoławczą 850 000 zł.

 

38_wierusz

Kolejnym obrazem zasługującym na szczególną uwagę jest „Polowanie z chartami na zające” datowane na lata 80-te XIX wieku pędzla Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Pierwotnie obraz był własnością Clarence’a J. Cudahy, amerykańskiego dyplomaty, w latach 1933-1937 ambasadora USA w Polsce. Następnie trafił do kolekcji prywatnej w USA. Obraz na październikowej aukcji będzie licytowany od 200 000 zł.

40_wierusz

Z niższą ceną wywoławczą – 90 000 zł – zaoferujemy inny obraz Wierusza, „Wilk” z ok. 1900 roku.
„Najsłynniejsze były sceny z wilkami. Wierusz-Kowalski wystudiował wilka jak mało kto, [obrazy te] należą do najsilniejszych rzeczy artysty“ – tak pisał o wilczej fascynacji Wierusza, Eligiusz Niewiadomski.
„Wilk” z naszej licytacji zachwyca niepowtarzalnym klimatem rozgwieżdżonej zimowej nocy.

 

Ofertę zbliżającej się licytacji zamknie wybór kilku interesujących obrazów artystów skupionych wokół „ Ecole de Paris”, czyli grupy twórców działających w Paryżu w pierwszej połowie XX wieku. Uprawiali oni malarstwo figuratywne, jednak reprezentowali różne tendencje artystyczne. Byli wśród nich kubiści, ekspresjoniści, a także twórcy inspirujący się fowizmem.

74_menkess

 

16 października warto zwrócić uwagę na ofertę z numerem katalogowym 80 – czyli „Dziewczynę przy toaletce” z ok. 1960 autorstwa związanego z Ecole de Paris Zygmunta Menkesa. Płótno przyciąga wyjątkowo ekspresyjnym gestem oraz bogatą, nasyconą fakturą. Oprócz Menkesa, na jesiennej aukcji krąg „Szkoły paryskiej” będą reprezentować Rajmund Kanelba, Henryk Hayden, Włodzimierz Terlikowski oraz Eugeniusz Eibisch.

 

10_slewinski

Władysław Ślewiński, Widok znad Laity. ok 1910

 

Na aukcji pojawią się ponadto obrazy m.in.: Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Jerzego i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego, Władysława Ślewińskiego, Zofii Stryjeńskiej i innych klasyków polskiego malarstwa.

41_malczewski

Jacek Malczewski, O powrót do ojczyzny, 1918

Wystawa przedaukcyjna w galeriach Agry przy ul. Wilczej 55, czynna w godz. 11:00-18:00, w soboty 11:00-15:00.

Aukcja Malarstwa
16 października 2016 (niedziela), godz. 19:00
Galeria Agry, ul. Wilcza 55, Warszawa

W razie pytań, prosimy o tel.: (22) 625 08 08
lub e-maila na adres : agra@agraart.pl

 

Autor: marcin

Komentarzy brak

AUKCJE WYBITNYCH DZIEŁ

zapisz się by nigdy nie żałować straconej okazji

Zgadzam sie na otrzymywanie wiadomości email i/lub sms

Email marketing powered by FreshMail