Chełmoński, Brandt i Beksiński na Aukcji 11 czerwca

kafel_oauk_v

W katalogu licytacji organizowanej przez Dom Aukcyjny Agra-Art znalazły się 73 dzieła Sztuki Tradycyjnej oraz 42 obiekty Sztuki Współczesnej. Na szczególną uwagę zasługują oferty sprzedaży wybitnych płócien autorstwa Józefa Chełmońskiego „Błotnista droga” z 1882 roku i Józefa Brandta „Atak husarii polskiej” z ok. 1898 roku.

22
Błotnistą drogę” artysta stworzył w Paryżu. Później obraz wiele podróżował. Był częścią kolekcji w USA, potem znalazł się w Londynie. Po roku 2000 trafił w prywatne ręce w Kanadzie, a następnie do Polski. Dzięki uprzejmości kolekcjonera obraz od 2012 r. był eksponowany na wystawie Chełmońskiego w Pałacu w Radziejowicach. W Agrze będzie oferowany z ceną wyw.: 380 tys. zł, a jego szacunkowa wartość została określona na 400-600 tys. zł.

 
 chełmoński na aukcji 11 czerwca

 

Z kolei arcydzieło Józefa Brandta przedstawiające szarżę husarii na oddziały tureckie trafi pod młotek z ceną wyw.: 650 tys. zł, a jego wartość została oszacowana na 700 tys. – 1 mln zł. Obraz należy do grupy przedstawień batalistycznych z najlepszego okresu twórczości tego malarza.
Brandt nie ma sobie równego w odtwarzaniu stepów, koni, zdziczałych dusz stepowych i krwawych scen, które się rozgrywały dawniej na onych pobojowiskach – tak Henryk Sienkiewicz pisał m.in. o naszym obrazie.

 

50Brandt na aukcji 11 czerwca

Niecodziennym wydarzeniem będzie też pojawienie się na rynku antykwarycznym dwóch prac Stanisława Wyspiańskiego. „Zaczytana” z 1893 roku będzie oferowana z ceną wyw.: 170 tys. zł, a „Dziewczyna w czepcu – paryska mleczarka” z ceną wyw.: 75 tys. zł. Kolejne dzieła Wyspiańskiego mają pojawić się na jesiennych aukcjach Agry-Art.

 
80Beksiński na aukcii 11 czerwca

W ramach sesji obejmującej Sztukę Współczesną na uwagę zasługuje pojawienie się trzech prac Zdzisława Beksińskiego. „Obraz XVI” z 1969 roku będzie oferowany z ceną wyw. 80 tys. zł, z kolei utrzymany w jaskrawych zieleniach i czerwieniach „Bez tytułu – czerwona bestia” wystartuje z ceną wyw. 75 tys. zł. Mini-przegląd twórczości Beksińskiego zamknie rarytas – heliografia „Bez tytułu” z 1968 roku z ceną 17 tys. zł.

 

 

 

Obok Beksińskiego, malarstwo współczesne reprezentować będą m.in. Stefan Gierowski, którego „Obraz DCLXXVIII” z 1998 roku, zostanie wystawiony na sprzedaż z ceną 150 tys. zł. W katalogu licytacji znajdą się wybitne obrazy Jana Tarasina, Jerzego Nowosielskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Dudy-Gracza, Tadeusza Brzozowskiego i innych klasyków Sztuki Współczesnej.

Start licytacji – 11 czerwca 2017 (niedziela), godz. 19:00.
Rozpoczęcie sesji Sztuki Współczesnej – ok. godz. 20:30.

Wszystko o aukcji na www.agraart.pl oraz naszym profilu fb

Wystawa przedaukcyjna w galeriach przy ul. Wilczej 55 w Warszawie czynna codziennie w godz. 11:00-18:00 i w sobotę 11:00-19:00

Autor: marcin

Komentarzy brak

AUKCJE WYBITNYCH DZIEŁ

zapisz się by nigdy nie żałować straconej okazji

Zgadzam sie na otrzymywanie wiadomości email i/lub sms

Email marketing powered by FreshMail