Dom Aukcyjny Agra-Art - aukcje sztuki
Tytuł: Portret Żyda, ok. 1926
Autor: Mané-Katz Emmanuel (1894 - 1962)
Rozmiary: 19.7 x 15.8 cm
Technika: olej, tektura
Opis: sygnowany l.d.: Mané Katz
Na odwrocie autorska dedykacja (napis cyrylicą): Дорогому | Aлександpу A[...] | Бак[...] | ManeKatz | Паpuж [?] 21./IX. 26; powyżej czerwoną kredką numer: “28”. Dwie nalepki celne z okrągłymi stemplami: p.d. z nieczytelnym herbem i napisem w otoku: CSL. HLAVNI CELNI ÚRAD I.TR. PRAHA ·8·; p.g. z napisem w otoku: DOUANES FRANCAISES ·PARIS·, pośrodku: SERVICE | des | EXPOSITIONS.

Mané-Katz urodził się w rodzinie ortodoksyjnych Żydów, pierwotnie zamierzał zostać rabinem. W latach 1911-1912 uczył się w Szkole Rysunkowej Iwana Trutniewa w Wilnie, następnie w Szkole Ma-larstwa Mykoły Muraszki w Kijowie. Od 1913 studiował w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu u Fernanda Cormona, gdzie spotkał m.in. kolegę z Wilna, Chaima Soutine’a oraz Marca Chagalla. Lata I wojny światowej spędził w Rosji – w Petersburgu, Moskwie (gdzie debiutował na wystawie artystów żydowskich w 1916) i Charkowie (gdzie od 1917 wykładał w Instytucie Artystycznym). W 1920 wrócił do Paryża i na trwałe wrósł w środowisko międzynarodowej Ecole de Paris jako jeden z jej wybitnych reprezentantów. W tych latach i w tym kręgu wykształcił własny styl malowania, wiele zawdzięcza-jący fowistom (zwłaszcza Derainowi). Obok malarstwa zajmował się też rzeźbą, tworząc w brązie kameralne figury o żywym ruchu i bogatej fakturze. Wystawiał głównie w Paryżu, z czasem w Nowym Jorku, a także w Polsce.

Wystawiany na aukcji w Domu Aukcyjnym AGRA ART:
Przeliczenie na dolary amerykanskie po kursie z dnia aukcji.

 Data aukcji Cena wywoławcza (PLN) Cena wywoławcza (~USD) Cena wywoławcza (~EURO) Cena uzyskana (PLN) Cena uzyskana (~USD) Cena uzyskana (~EURO)
 2002-06-16 11 000 2 750 16 000 4 000  

© AGRA-ART 2000-1
W celu zapewnienia najwyższej jakości usług wykorzystujemy informacje przechowywane w Państwa przeglądarce internetowej w tzw plikach "cookies". Więcej szczegółów w naszej polityce prywatności i informacji o plikach "cookies" .