Dom Aukcyjny Agra-Art - aukcje sztuki
Tytuł: NIEPROSZENI GOŚCIE, 1882
Autor: Pochwalski Kazimierz (1855 - 1940)
Rozmiary: 28.7 x 19 cm
Technika: olej, deska
Opis: p.d.: K. Pochwalski | 82 München

Na odwrocie napisy ołówkiem, a na ramie trzykrotnie powtórzony numer: 3893 (tuszem i na nalepce). Ponadto na odwrocie naklejony wycinek z „Tygodnika Ilustrowanego“ (1882).

Stosunkowo wczesny, rodzajowy obraz Pochwalskiego, malowany jeszcze w duchu realizmu szkoły monachijskiej - jest interesującym przykładem mniej znanej strony twórczości, sławnego później wybitnego portrecisty. W 1882 obraz był wystawiony w warszawskim Salonie Krywulta. Dostrzeżony przez krytykę, doczekał się pochlebnego omówienia w prasie. Podkreślano zwłaszcza jego narracyjny charakter i dobrą charakterystykę „małego łakomca“, zaniepokojonego towarzystwem kota i psów, „nieproszonych gości“ zwabionych zapachem jedzenia.

Obraz wymieniony i opisany w:
- Przegląd sztuk pięknych, w: „Tygodnik Ilustrowany“ 1882, 2. półrocze, nr 345 z dn. 24 lipca (5 sierpnia) 1882, s. 93;
- M.Płażewska, Warszawski Salon Aleksandra Krywulta (1880-1906), Rocznik Muzeum Narodowego w Warszawie 1966, t. X, s. 399 (wystawiony 1882 jako: Nieproszeni goście).

estymacja: 50 000 - 60 000

Kazimierz Pochwalski kształcił się pod kierunkiem J. Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz u A.Wagnera i O.Seitza w Akademii monachijskiej, a następnie także w Wiedniu i w Paryżu. Podróżował do Włoch, Grecji, Egiptu i Turcji. Od 1893 stale mieszkał w Wiedniu, gdzie w latach 1894 - 1918 był profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Malował sceny rodzajowe, ale przede wszystkim zasłynął jako portrecista, wysoko ceniony za mistrzostwo techniczne i umiejętność trafnej charakterystyki modela. Portretował, m.in., cesarza Franciszka Józefa, Henryka Sienkiewicza,z którym był zaprzyjaźniony (MN Kraków), Włodzimierza Dzieduszyckiego (MN Wrocław) i szereg postaci z kręgów dworu i arystokracji. Po 1918 mimo nieustającej popularności i powodzenia na stałe powrócił do rodzinnego Krakowa.

Wystawiany na aukcji w Domu Aukcyjnym AGRA ART:
Przeliczenie na dolary amerykanskie po kursie z dnia aukcji.

 Data aukcji Cena wywoławcza (PLN) Cena wywoławcza (~USD) Cena wywoławcza (~EURO) Cena uzyskana (PLN) Cena uzyskana (~USD) Cena uzyskana (~EURO)
 2009-12-06 30 000 10 714 7 142 50 000 17 857 11 904  

© AGRA-ART 2000-1