Ryszard Grzyb – Wystawa obrazów

Nosorożce i Kwiaty. Wystawa grzyb_prof_updod 7 listopada

nie wiadomo

Nadchodzą nosorożce.

Wystawa już się skończyła, ale nadal można kupić obrazy Ryszarda Grzyba w naszej galerii online.


Z O B A C Z    O B R A Z Y

 

Lilia

Zapytany dlaczego akurat nosorożce, a nie żyrafy na przykład, artysta wylicza długą listę powodów. Są wśród nich odniesienia do prehistorycznych rysunków naskalnych z Australii, Afryki i Ameryki, a także echa dziecięcych marzeń małego Rysia, kiedy to wizerunek nosorożca budził marzenia o dalekich podróżach. Ale nas szczególnie przekonały dwa powody. Otóż według Grzyba:
– „Przypadkowy nosorożec wywołał lawinę kolejnych nosorożców. Każdy następny umacnia poprzednie i dodaje im siły, nabiera znaczenia.” To jeden argument, ale jest i drugi – koncentracja autora na bezszelestności nosorożców:
– „Nosorożec – kiedy biegnie – jest równie bezszelestny jak motyle, które wirują w rozgrzanym powietrzu. Nosorożec jest bezszelestny jak malarstwo.”

Z kolei do kwiatów Ryszard Grzyb podchodzi bardziej klasycznie i nostalgicznie. Artysta wyjaśnia:
– „Kwiaty przywołują cień egzystencjalnego zamyślenia, czegoś co jest niezmiernie delikatne
i odwołuje się do przemijania. Możemy sobie zadać pytanie o to w jakich momentach życia człowieka pojawiają się kwiaty?
W natłoku tematów odnoszących się do polityki czy socjologii, seksu, tragizmu, temat kwiatu wydaje się wprowadzać “nieznośną lekkość bytu”. Odwraca uwagę od tych ciężkich i ważnych zagadnień w stronę cichego trwania, które jest także częścią naszego życia i to wcale nie mniej istotną.”
I jeszcze słowo o tytułach obrazów. Grzyb gra barwami i kształtami nie tylko na płótnie, nieźle bawi się także tytułami prac. No bo jak inaczej wytłumaczyć nazwy: “W Koloseum od rana pada deszcz”, “Trzeba dbać o siebie i trzymać się wiatru” lub “Pozwalam odejść tym, którzy odchodzą”?


AUKCJE WYBITNYCH DZIEŁ

zapisz się by nigdy nie żałować straconej okazji

Zgadzam sie na otrzymywanie wiadomości email i/lub sms

Email marketing powered by FreshMail