władysław bakałowicz (1833 - 1903, Polska)

Władysław Bakałowicz (Chrzanów 1833 – Paryż 1903) po studiach w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (w latach 1849-1854) wyjechał w 1863 do Francji i zamieszkał na stałe w Paryżu. Naturalizowany w roku 1879. Jako Ladislav Bakalowicz, uczestniczył w paryskich Salonach (1865-83), wystawiał też w innych miastach francuskich, uzyskując kilkakrotnie odznaczenia i nagrody. Swoje prace pokazywał także w Brukseli, Berlinie, Wiedniu, Londynie i Nowym Jorku oraz wielokrotnie w kraju - w Warszawie (Zachęta, Salon Krywulta) i w Krakowie (TPSP).

We wczesnym okresie twórczości malował widoki miejskie, pejzaże, sceny rodzajowe i obrazy z historii Polski. W Paryżu uznanie i popularność przyniosły mu przede wszystkim sceny z dziejów Francji XVI i XVII wieku, a także kameralne, salonowe kompozycje ze strojnymi damami w bogatych wnętrzach, inspirowane dawną sztuką holenderską i malarstwem E. Messoniera.

Technicznie bardzo zdolny, wykonał mnóstwo niewielkich obrazów modnego z końca XVI lub początku XVII w. - epoki, która sumiennie wystudiował. Uczty, tańce, odwiedziny, trefnisie, pazie, Walezjusze, Buckinghamy - dostarczyli mu anegdot historycznych niezbyt głęboko pojętych oraz pretekstu do malowania starych szaf, krzeseł, dywanów, poduszek, kotar, puzder, koronkowych kołnierzów itp. rekwizytów kuchni historyczno-rodzajowego malarstwa.
(E.Niewiadomski, "Malarstwo polskie XIX i XX wieku", Warszawa 1926, s. 144).

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
DZIEWCZYNA I PERŁY

olej, deska
26.5 x 21

2017-12-10
8 000 pln 11 000 pln
KARDYNAŁ RICHELIEUX W ROZMOWIE Z ZAKONNIKIEM

olej, deska
19 x 14.8

2017-10-15
10 000 pln
W ATELIER MALARZA, po 1896

pastel, płótno
73 x 40.5

2017-03-26
17 000 pln 19 000 pln
PORTRET DAMY, 1891

olej, płótno
116 x 89

2017-03-26
35 000 pln
PÓŁAKT CIEMNOWŁOSEJ DZIEWCZYNY

pastel, płótno
46 x 38.2

2014-10-12
12 000 pln 20 000 pln
W SALONIE

olej, deska
30 x 40.7

2013-12-08
27 000 pln
DAMY PRZY KLATCE DLA PTAKÓW, ok. 1880

olej, deska
56 x 41

2013-10-13
27 000 pln