alfons dunin borkowski (1850 - 1918, Polska)

Alfons Dunin Borkowski studia malarskie rozpocz w latach 1876-1879 w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamiskiego. Nastpnie, w okresie 1879-1887 ksztaci si w Szkole Sztuk Piknych w Krakowie, pocztkowo pod kierunkiem Wadysawa uszczkiewicza i Leopolda Loefflera, a od 1882 u Jana Matejki.

Wystawia zacz wczenie; ju w czasie studiów pokazywa swe prace na w krakowskim TPSP (od 1880 wielokrotnie), w warszawskim Salonie Krywulta (1882, 1883, 1884), a póniej take w Towarzystwie Zachty w Warszawie (1887, 1893, 1895, 1899) oraz we Lwowie (1894).

Po studiach mieszka i pracowa w rodzinnej wsi Planta. W latach 1896-1898 przebywa w Bykowinie na Biaorusi, gdzie malowa portrety i obrazy religijne do mauzoleum rodziny Kozie-Poklewskich. W 1898 przeniós si do majtku ony na Wileszczynie, po jej mierci przebywa dobrach Kozie-Poklewskich pod Uralem. W 1905 osiad w Suchedniowie.

Malowa przede wszystkim sceny rodzajowe (Przy kufelku, Chora ona, U wodopoju), batalistyczne (Bitwa pod Cudnowem, Epizod z roku 1863) i myliwskie (Polowanie na niedwiedzia, Poów ryb na ocie). By take autorem portretów i obrazów religijnych, m.in. w. Jakuba dla kocioa w dziejowicach k. Buska Zdroju.

Znana jest stosunkowo niewielka liczba dzie artysty – wiadomo, e do roku 1927 jego obraz Bitwa pod Cudnowem znajdowa si w Muzeum Polskim w Rappersilu, a dzi zaledwie kilka jego prac (rysunki i obraz U wodopoju) znajduje si w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie.

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
KOZAK W STEPIE, 1881

olej, ptno
72.5 x 53.2

2013-03-17
80 000 pln
PODJAZD LISA, 1889

olej, ptno
96.5 x 144

2013-03-17
140 000 pln