henryk epstein (1891 - 1944, Polska)

Henryk Epstein w modoci zwizany by z dzkim rodowiskiem artystw ydowskich; pierwsze lekcje rysunku i malarstwa pobiera zapewne w szkole rysunkowej Jakuba Kacenbogena. Nastpnie (ok. 1910) przez krtki okres studiowa w Akademii Sztuk Piknych w Monachium. Od 1912 przebywa w Paryu, gdzie ksztaci si jeszcze w Academie de la Grande Chaumiere. Mieszka na Montparnasse, w tzw. „La Ruche“, wic si z grup skupionych tam artystw. Przyjani si, m.in. z A. Modiglianim, Ch. Soutinem, M. Chagallem, J. Paskinem oraz M. Utrillem. W okresie midzywojennym czsto wyjeda z Parya i przebywa na wsi francuskiej. Od 1921 wystawia na paryskich Salonach - Salonie Niezalenych (1921-1923, 1925,1928), Salonie Jesiennym (1921), Salonie Tuileries (1927-1931). W roku 1944 zosta przez Niemcw wywieziony z Parya do obozu w Drancy, a pniej prawdopodobnie do Auschwitz. Malowa pejzae, martwe natury, akty i kompozycje figuralne. Jego wczeniejsze prace wykazuj wpywy Cezanne’a, w pniejszych zblia si do fowizmu i ekspresjonizmu. Malowa szeroko, impastowo, stosowa zrnicowan faktur, uywa mocnych, soczystych kolorw. Zajmowa si ilustracj ksikow ("Vagabondages" G. Coquiota, "Les Rois du maguis" B. Bernardiego). Pomiertna wystawa jego prac odbya si w roku 1946 w paryskiej Galerie Berri-Raspail.

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
KWIATY, 1930

olej, ptno
46.5 x 38

2018-03-25
20 000 pln
NABRZEE PORTOWE W ERBALUNDZE NA KORSYCE, 1931

olej, ptno
65 x 92.5

2016-06-19
20 000 pln 32 000 pln
W PORCIE. NA PORTOWYM NABRZEU, 1930

olej, ptno
33.3 x 40.5

2016-03-20
18 000 pln 20 000 pln
Pejza z drzewami

akwarela, owek, papier
42.2 x 51

2013-10-15
1 500 pln 1 700 pln