Julian Fałat (1853 - 1929, Polska)

Julian Fałat - malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II - dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie "Berezyna". W 1895 został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając tę uczelnię w nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych (r.1900). Do roku 1910 był rektorem Akademii; po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlewną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.

ZDJĘCIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
ROZLEWISKO W OSIEKU, 1917

akwarela, papier
31.7 x 53.4

2014-03-23
10 000 pln 26 000 pln
KOŚCIÓŁ W MIKUSZOWICACH KRAKOWSKICH, 1912

akwarela, papier
56 x 39

2013-12-08
10 000 pln 17 000 pln
Z POLESIA. ZIMA

akwarela, gwasz, tektura
29.7 x 65

2013-12-08
15 000 pln 44 000 pln
PEJZAŻ BESKIDZKI Z OKOLIC BYSTREJ

akwarela, gwasz, ołówek, karton
35 x 90.5

2013-10-13
15 000 pln 36 000 pln
PRZED KOŚCIOŁEM. EPIZOD CZASU WOJNY, 1920

akwarela, gwasz, pastel, papier
54 x 94

2013-03-17
55 000 pln 55 000 pln
RZEKA WŚRÓD ŚNIEGÓW, 1918

olej, sklejka
18 x 51

2013-03-17
18 000 pln 47 000 pln
OGRÓD W NIEŚWIEŻU, 1898

akwarela, papier
54.5 x 99

2012-12-09
100 000 pln
BIWAK MYŚLIWSKI, ok. 1889

akwarela, papier
13.3 x 22.5

2012-12-09
9 000 pln 25 000 pln
PEJZAŻ ZIMOWY Z BYSTREJ

akwarela, gwasz, tektura
61.5 x 97

2012-12-09
20 000 pln 32 000 pln
POLOWANIE NA POLESIU

akwarela, gwasz, karton
44.8 x 68

2012-10-14
29 000 pln 29 000 pln
ZIMA. CHATY W WITKOWIE, 1910

akwarela, ołówek, papier
42.5 x 77

2012-10-14
15 000 pln
PEJZAŻ Z BYSTREJ - POTOK WŚRÓD ŚNIEGÓW

akwarela, gwasz, karton
68 x 90

2012-06-03
28 000 pln
SIANOKOSY W OSIEKU, 1917

akwarela, papier
46 x 80

2012-06-03
23 000 pln 35 000 pln
NA STANOWISKU

akwarela, papier
46.4 x 24

2012-06-03
12 000 pln 16 000 pln
MGŁY. PEJZAŻ Z OKOLIC BYSTREJ, 1919

akwarela, pastel karton
46 x 62.5

2012-03-18
18 000 pln
ZIMA NA PODHALU, 1924

akwarela, papier
23 x 47

2012-03-18
8 000 pln 19 000 pln
STAW W OSIEKU, 1917

akwarela, papier
52 x 92.5

2011-12-04
45 000 pln
POLOWANIE NA POLESIU

akwarela, gwasz, karton
44.8 x 68

2011-12-04
29 000 pln
Z POLESIA. ZIMA, 1921

akwarela, gwasz, papier
32 x 47.5

2011-10-16
18 000 pln 34 000 pln
Z POLESIA, 1916

30.5 x 89

2011-10-16
5 000 pln 17 000 pln
ZAMEK W DĘBNIE, ok. 1908

akwarela, ołówek, papier
47.5 x 34.7

2011-06-12
8 000 pln 11 000 pln
AUTOPORTRET, ok. 1910

akwarela, papier
47.2 x 33

2011-06-12
9 000 pln 13 000 pln
PORTRET MĘŻCZYZNY

akwarela, papier
20 x 12.2

2011-03-20
12 000 pln 12 000 pln
AUTOPORTRET, ok. 1915

akwarela, papier
35.5 x 32

2011-03-20
6 000 pln 21 000 pln
PEJZAŻ JESIENNY

akwarela, papier
22.5 x 36.5

2011-03-20
7 000 pln 12 000 pln
CHATA W PRZEGINI, 1897-1898

akwarela, papier
22.7 x 41.5

2010-12-05
8 000 pln 35 000 pln
POLOWANIE, 1916

olej, płótno
81 x 160.5

2010-10-17
120 000 pln 142 000 pln
PORTRET MĘŻCZYZNY, 1918

akwarela, papier
62 x 52

2009-12-06
10 000 pln 18 000 pln
WIDOK NA TATRY OD STRONY PORONINA, 1902

akwarela, karton
38 x 92.8

2009-10-11
25 000 pln 36 000 pln
PEJZAŻ ZIMOWY Z BYSTREJ, 1912

akwarela, karton
25.5 x 62

2009-03-22
8 000 pln 17 000 pln