powrót

Julian Fałat (1853 - 1929, Polska)

Julian Fałat (Tuligłowy k. Lwowa 1853 - Bystra k. Bielska 1929) - malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II - dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie "Berezyna". W 1895 został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając tę uczelnię w nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych (r.1900). Do roku 1910 był rektorem Akademii; po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlewną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.

ZDJĘCIE OPIS DATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
KOBIETA W CZEPKU
akwarela, papier
33.3 x 26.2 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-12-11
18 000 pln 50 000 pln
ŁÓDŹ NA BRZEGU STAWU, 1919
akwarela, karton
45 x 58 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-12-11
18 000 pln 24 000 pln
PEJZAŻ JESIENNY
34.3 x 27.2 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-10-16
12 000 pln 13 000 pln
AUTOPORTRET W ZIMOWYM OKRYCIU, 1917
akwarela, papier
51.3 x 72.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-06-19
35 000 pln
RZEKA WŚRÓD ŚNIEGÓW, ok. 1910
gwasz, tektura
25.3 x 48.8 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-03-20
35 000 pln 42 000 pln
WIDOK DREZNA, 1911-1916
akwarela, papier
21 x 13 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-12-06
7 000 pln 15 000 pln
POLOWANIE NA KACZKI, 1919
akwarela, papier
42.5 x 78.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-12-06
30 000 pln 32 000 pln
LAS, 1914
akwarela, papier
19.7 x 42.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-12-06
10 000 pln 23 000 pln
akwarela, papier
51.3 x 72.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-10-18
35 000 pln
RZEKA WŚRÓD ŚNIEGÓW, 1917
akwarela, gwasz, papier
43.5 x 113 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-10-18
45 000 pln
WALCZĄCE GŁUSZCE, 1922
akwarela, papier
95 x 133.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-10-18
40 000 pln 40 000 pln
Z POLESIA. ZIMA, po 1920
akwarela, gwasz, karton naklejony na płótno
32 x 65.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-06-14
15 000 pln 35 000 pln
NA DRODZE DO NIEŚWIEŻA, ok. 1900
akwarela, tektura
60 x 137 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-06-14
25 000 pln 75 000 pln
CHŁOPIEC Z GAŁĄZKĄ BZU, 1911
akwarela, papier
54 x 36.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-06-14
20 000 pln 20 000 pln
PORTRET MALARZA FRANCISZKA EJSMONDA, 1922
akwarela, papier
52.5 x 36 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-06-14
20 000 pln 20 000 pln
KRAJOBRAZ ZIMOWY Z NIEŚWIEŻA, lata 1886-1890
gwasz, akwarela, tempera, tektura
26.5 x 56.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-03-22
28 000 pln 63 000 pln
PASTUSZEK ŻMUDZKI, 1882
akwarela, papier
26.7 x 21 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-03-22
8 000 pln 8 000 pln
ZAMEK W GÓRACH, 1913
akwarela, karton
73 x 63.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2014-12-14
45 000 pln
KRAJOBRAZ ZIMOWY Z BYSTREJ, 1917
akwarela, papier
47 x 61.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2014-10-12
15 000 pln 15 000 pln
DZIEWCZYNA Z POSĄŻKIEM, ok. 1880
akwarela, papier naklejony na tekturę
55.2 x 36.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2014-06-15
10 000 pln 32 000 pln
PEJZAŻ ZIMOWY Z RÓŻOWYMI CHMURAMI, 1900
olej, płótno
30 x 90 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2014-06-15
85 000 pln 99 000 pln
ROZLEWISKO W OSIEKU, 1917
akwarela, papier
31.7 x 53.4 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2014-03-23
10 000 pln 26 000 pln
Z POLESIA. ZIMA
akwarela, gwasz, tektura
29.7 x 65 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-12-08
15 000 pln 44 000 pln
KOŚCIÓŁ W MIKUSZOWICACH KRAKOWSKICH, 1912
akwarela, papier
56 x 39 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-12-08
10 000 pln 17 000 pln
PEJZAŻ BESKIDZKI Z OKOLIC BYSTREJ
akwarela, gwasz, ołówek, karton
35 x 90.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-10-13
15 000 pln 36 000 pln
PRZED KOŚCIOŁEM. EPIZOD CZASU WOJNY, 1920
akwarela, gwasz, pastel, papier
54 x 94 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-03-17
55 000 pln 55 000 pln
RZEKA WŚRÓD ŚNIEGÓW, 1918
olej, sklejka
18 x 51 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-03-17
18 000 pln 47 000 pln
BIWAK MYŚLIWSKI, ok. 1889
akwarela, papier
13.3 x 22.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-12-09
9 000 pln 25 000 pln
PEJZAŻ ZIMOWY Z BYSTREJ
akwarela, gwasz, tektura
61.5 x 97 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-12-09
20 000 pln 32 000 pln
OGRÓD W NIEŚWIEŻU, 1898
akwarela, papier
54.5 x 99 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-12-09
100 000 pln
POLOWANIE NA POLESIU
akwarela, gwasz, karton
44.8 x 68 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-10-14
29 000 pln 29 000 pln
ZIMA. CHATY W WITKOWIE, 1910
akwarela, ołówek, papier
42.5 x 77 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-10-14
15 000 pln
PEJZAŻ Z BYSTREJ - POTOK WŚRÓD ŚNIEGÓW
akwarela, gwasz, karton
68 x 90 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-06-03
28 000 pln
NA STANOWISKU
akwarela, papier
46.4 x 24 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-06-03
12 000 pln 16 000 pln
SIANOKOSY W OSIEKU, 1917
akwarela, papier
46 x 80 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-06-03
23 000 pln 35 000 pln
ZIMA NA PODHALU, 1924
akwarela, papier
23 x 47 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-03-18
8 000 pln 19 000 pln
MGŁY. PEJZAŻ Z OKOLIC BYSTREJ, 1919
akwarela, pastel karton
46 x 62.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-03-18
18 000 pln