Zygmunt Józefczyk (1881 - , Polska)

Syn Stanisława i Honoraty z domu Smolkień. W latach 1909-1910 kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie u Leona Wyczółkowskiego; studiował również na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wystawiał w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1911-1914 (Studium, W ucieczce, Na jarmark, Handlarz koni). W latach 1912-1914 reprodukowano w czasopismach jego prace, m.in. Bajka, Marzenie artysty, Zasmucona. W dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał w Krakowie. Od 1933 r. był członkiem ZZPAP. Wystawiał w Krakowie w Domu Artysty w 1921 r., w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1926 r., w lokalu ZZPAP w 1928 i 1939 r. W Muzeum Narodowym w Krakowie znajdują się dwa obrazy (oleje, sygnowane) przedstawiające Hucułki; w Muzeum Narodowym w Warszawie - Zaprzęg, 1922, olej, sygnowany, oraz Sanie na polnej drodze, 1931, olej, sygnowany; w zbiorach prywatnych w Warszawie - Bryczka przed dworkiem i Wieśniak z końmi (oleje, sygnowane).

ZDJĘCIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
CZWÓRKA W ŚNIEŻNYM PEJZAŻU, 1927

olej, płótno
65.5 x 140

2009-12-06
9 000 pln