eliasz kanarek (1901 - 1969, Polska)

Eliasz Kanarek (Skowierzyna lub Warszawa 1901 - Scottsville USA 1969), malarz z krgu tzw. „pruszkowiaków“ - uczniów Tadeusza Pruszkowskiego, studia w warszawskiej Szkole Sztuk Piknych rozpocz pod jego kierunkiem w roku 1923. Nalea do – powstaego w 1925 - „Bractwa w. ukasza“ i wraz z profesorem i kolegami wyjeda na letnie plenery do Kazimierza nad Wis. Uczestniczy w wystawach Bractwa, wystawia te z grup Blok ZAP, w warszawskim IPS-ie oraz za granic, m.in. na Biennale w Wenecji (1934) i w Carnegie Institute w Pittsburghu (1937). Jako rysownik wspópracowa z satyrycznym pismem „Szpilki“. W roku 1938 razem z Pruszkowskim i kolegami z Bractwa pracowa nad zespoem siedmiu obrazów o tematyce historycznej, przeznaczonych na Wystaw wiatow w Nowym Jorku (120 x 200 cm; tempera na desce). W marcu 1939 - razem z Bolesawem Cybisem - popyn „Batorym“ do USA, by na miejscu, na wystawie nadzorowa urzdzenie Polskiego Pawilonu (otwartego 3 maja 1939). Tam zastaa go wojna, po której nie wróci ju do kraju. Kanarek, tak jak wszyscy „ukaszowcy“, bardzo dba o perfekcj warsztatow. Malowa portrety, martwe natury, pejzae oraz sceny figuralne, w tym take i religijne (Krucjata dziecica, ok. 1928; MNW). Wczeniejsze prace utrzymane s w ciemnej tonacji, póniejsze - malowane rozjanion palet barwn, zbliaj si do nurtu koloryzmu. Czasem wprowadza elementy humoru, groteski, stylizacji czy nawet deformacji postaci (Idylla, 1932, Muzeum IH). Artysta mia take dowiadczenia filmowe: wystpi jako aktor w amatorskim filmie Szczliwy wisielec, czyli Kalifornia w Polsce, nakrconym przez „pruszkowiaków“ w Kazimierzu (1926), a jako scenograf wspópracowa przy filmie Dzikie pola w reyserii Jerzego Lejtesa (1932). Uwaga: dane dotyczce miejsca urodzenia (Skowierzyna) - oraz miejsca i daty mierci artysty (okrelanej zwykle na lata ok. 1970) - podajemy za: J. Manicki. K. Stepan, Pleograf. Sownik biograficzny filmu polskiego 1896-1939, Kraków 1996.

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
PTASZNIK I KAPELUSZNIK, po 1940

technika wasna: enkaustyka, pyta spilniona
101.5 x 108

2018-03-25
25 000 pln
KOLDNICY Z GWIAZD I TURONIEM, 1954

akwarela, karton
38.5 x 56

2016-12-11
2 000 pln 8 000 pln
MAPA LASW POLSKICH, 1938

mapa
34 x 44

2016-03-23
500 pln 1 200 pln
RӯE I MASKI, 1956

technika mieszana
45.5 x 38

2015-10-18
8 000 pln 15 000 pln
KWITNCY SAD

technika mieszana
52.5 x 72.5

2014-06-15
8 000 pln
PARA RYBAKW. IDYLLA, lata 50. lub 60. XX w.

technika mieszana
51 x 46

2014-06-15
8 000 pln 22 000 pln