Apoloniusz Kędzierski (1861 - 1939, Polska)

Apoloniusz Kędzierski - malarz, akwarelista, rysownik, ilustrator i dekorator - był jednym z najpopularniejszych artystów warszawskich. Uczeń Józefa Brandta w Orońsku, Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego w warszawskiej Klasie Rysunkowej, w latach 1886-1889 kształcił się jeszcze w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Nikolausa Gysisa. Po studiach stale zamieszkał w Warszawie, skąd często wyjeżdżał na plenery malarskie. W 1902 podróżował do Belgii, Francji, Włoch, Wiednia i Budapesztu. Był członkiem Tow. Artystów Polskich „Sztuka“. Malował pejzaże i obrazy rodzajowe, martwe natury i „główki“ dziewczęce. Jego malarstwo podlegało przemianom stylistycznym - od realizmu po secesję. Z upodobaniem zajmował się ilustratorstwem, wykonując m.in. ilustracje do Chłopów Reymonta (wyd. Geberthnera i Wolfa w 1928). Współpracował także z wieloma czasopismami warszawskimi. Projektował meble i ceramikę, wykonywał polichromie kościelne. Duży zespół dzieł artysty spłonął w jego pracowni w pierwszych dniach powstania warszawskiego.

ZDJĘCIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
W LESIE, 1911

olej, płótno
110.5 x 130.5

2013-06-09
20 000 pln 23 000 pln
KOBIETA Z CHRUSTEM, 1927-1928

akwarela, papier na tekturze
53.5 x 65

2013-03-17
12 000 pln 16 000 pln
BUKIET GOŹDZIKÓW, 1911

akwarela, pastel, papier
46 x 60.5

2012-06-03
12 000 pln 12 000 pln
OGRÓDEK Z MALWAMI, 1913

akwarela, papier
36.7 x 58.8

2011-03-20
12 000 pln 13 000 pln
KONIK OPOCZYŃSKI, ok. 1930

olej, tektura
37 x 60

2010-10-17
26 000 pln
DZIEWCZYNA Z POLESIA, ok. 1930

akwarela, ołowek, kredka
88 x 59

2010-03-21
14 000 pln 27 000 pln