roman kochanowski (1857 - 1945, Polska)

Roman Kochanowski (Krakw 1857 - Freising k. Monachium 1945) - malarz i grafik - by jednym z polskich artystw osiadych i stae dziaajcych w Monachium. Studia malarskie rozpocz w Krakowie; pocztkowo w prywatnej pracowni Maksymiliana Cercha, a w latach 1873- 1875 w Szkole Sztuk Piknych u Wadysawa uszczkiewicza i pejzaysty Henryka Grabiskiego. Przez nastpne dwa lata uczy si jeszcze na wydziale pejzau w Akademii wiedeskiej. W 1881 przenis si do Monachium, gdzie mia wasn pracowni, a niebawem zaoy rodzin. Czsto jednak przyjeda do Krakowa, bywa w Poznaskiem, odby podr po Galicji i Podolu, rysujc krajobrazy i widoki miast, ktre weszy nastpnie do albumu wydanego w Wiedniu w roku 1898. Artysta nalea do monachijskiego Kunstvereinu, bra udzia w wielu wystawach w Niemczech, w Wiedniu, w Londynie; swoje prace przesya te na pokazy krajowe. Malowa przede wszystkim pejzae a tylko z rzadka kwiaty i portrety. Staym i ulubionym motywem jego obrazw by polski, podkrakowski krajobraz z wplecionymi we postaciami ludzi. Obrazy artysty, malowane czsto na niewielkich deseczkach, pozbawione warstwy anegdotycznej odznaczaj si niecodziennymi walorami malarskimi, harmoni koloru i penym liryzmu nastrojem. Zauwaane i nagradzane na licznych wystawach byy te wysoko cenione na rynku sztuki. W roku 1892, po wystawie w Wiedniu, jeden z obrazw Kochanowskiego zakupi do swoich zbiorw cesarz Franciszek Jzef; dwa inne nabyli czonkowie cesarskiej rodziny. Wielbicielem jego malarstwa by Karol Jzef Luitpold, ksi regent Bawarii. Wielka wraliwo artysty na krajobraz i przyrod widoczna jest take w jego rysunkach i akwafortach.

Twrczo Kochanowskiego przypomniaa ostatnio monograficzna wystawa jego prac zorganizowana w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu w roku 2007. Wystawie – pokazywanej te w Katowicach, Sandomierzu, Szczecinie, Gdasku, Piotrkowie Trybunalskim – towarzyszy bogato ilustrowany katalog, bdcy kompendium wiedzy o artycie (patrz: Roman Kochanowski [1857-1945]. W 150. rocznic urodzin, [redakcja i opracowanie Z. K. Posiadaa], Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Radom 2007).

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
PORTRET DZIEWCZYNY

wgiel, papier
23.5 x 16.7

2018-06-17
3 000 pln
O ZACHODZIE. ZBIERANIE CHRUSTU, ok. 1895

olej, deska
29 x 18.5

2018-06-17
10 000 pln 23 000 pln
PEJZA Z MAKAMI W ZBOU, 10 VI 1890

olej, ptno
24 x 30.6

2018-06-17
12 000 pln 16 000 pln
WIATR, ok. 1910

olej, karton
13 x 17.8

2018-03-25
10 000 pln
PEJZA

olej, papier naklejony na tektur i na desk
11.2 x 16.7

2017-12-10
6 000 pln
PEJZA ZIMOWY Z TOPOLAMI, ok. 1920

olej, papier
23 x 15

2017-10-15
10 000 pln 12 000 pln
KRAJOBRAZ O ZMIERZCHU, ok. 1930

olej, karton
12.4 x 17.5

2017-03-26
6 000 pln
PEJZA NADWODNY Z DK

olej, tektura
20.5 x 26

2016-06-19
12 000 pln 12 000 pln
JESIENI PRZED CHAT, ok. 1915

olej, tektura
17.5 x 24.7

2016-06-19
15 000 pln 15 000 pln
PEJZA O ZMIERZCHU, 1893

olej, deska
12.7 x 21.8

2016-03-20
18 000 pln 18 000 pln
JESIE NA MOKRADACH

olej, sklejka
16.3 x 24

2016-03-20
5 000 pln 5 000 pln
ZAGRODA, ok. 1910

olej, deska
16.5 x 24.7

2016-03-20
9 000 pln 18 000 pln
PEJZA Z CHAT

olej, deska
18.2 x 29

2015-12-06
9 000 pln 27 000 pln
NAD STAWEM, ok. 1895

olej, karton
31.1 x 50.7

2015-12-06
15 000 pln 18 000 pln
PEJZA JESIENNY

olej, karton naklejony na tektur i desk
13 x 17.8

2015-10-18
8 000 pln
PRACZKI NAD WOD

olej, deska
13 x 18

2015-10-18
8 000 pln 21 000 pln
PEJZA

kredka, akwarela, gwasz, papier
28.4 x 22.3

2015-07-01
2 000 pln
JESIE, przed lub 1896

olej, deska
7.5 x 22

2015-06-14
12 000 pln 22 000 pln

olej, papier
23 x 15

2015-06-14
10 000 pln
PEJZA LETNI. GSI NAD WOD, ok. 1900

olej, tektura
18.2 x 26.2

2015-06-14
8 000 pln 8 000 pln
W ZAGRODZIE

olej, tektura
17.2 x 12.1

2015-06-14
6 000 pln
ZIMA, przed lub 1896

olej, deska
7.5 x 22.2

2015-03-22
8 000 pln 51 000 pln
PEJZA ZNAD ROZLEWISKA, ok. 1880

olej, ptno naklejone na tektur
18 x 28.8

2015-03-22
8 000 pln
PEJZA. NAD WOD

olej, deska
15.7 x 18.6

2014-12-14
8 000 pln 8 500 pln
KRAJOBRAZ JESIENNY Z WIERZBAMI, ok. 1920

olej, karton naklejony na tektur
17.7 x 25

2014-10-12
7 000 pln
PEJZA

28.4 x 22.3

2014-07-15
2 500 pln
Pejza z domami

20.5 x 25.7

2013-06-11
1 000 pln 1 200 pln