konstanty mackiewicz (1894 - 1985, Polska)

Konstanty Mackiewicz - malarz i scenograf teatralny; studia artystyczne rozpocz w Odessie (1913/14), nastpnie ksztaci si w Penzie (1914-1919), a póniej w pracowni Wassila Kandinsky’ego w moskiewskiej Wyszej Szkole Malarstwa, Rzeby i Architektury. Od roku 1922 mieszka we Lwowie, gdzie pracowa jako scenograf teatralny. W roku 1926 przeniós si na stae do odzi i pracowa w Teatrze Miejskim. By czonkiem ugrupowa artystycznych „Rytm” i „Start”, wiele wystawia, m.in. w Zachcie i w Salonach IPS-u w Warszawie oraz za granic, m.in. w Brukseli (1933), w Paryu (1937; dwa zote medale) i w Nowym Jorku (1939). Po II wojnie wiatowej nadal mieszka w odzi, biorc udzia w licznych wystawach. W swojej bogatej i bardzo rónorodnej twórczoci nawizywa do zaoe kubizmu, futuryzmu i koloryzmu. Malowa zarówno kompozycje abstrakcyjne, jak i realistyczne pejzae lub martwe natury. Po wojnie stworzy m.in. cykle obrazów Tu byli ludzie, Katedry, Miasto.

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
SOSNY NAD JEZIOREM

akwarela, gwasz, papier
44.5 x 64.5

2016-11-08
3 000 pln 3 000 pln
LAS

olej, ptno
70.8 x 100

2016-06-19
5 000 pln 5 000 pln
ZIMOWY LAS, po 1960

olej, pyta
45 x 38

2016-03-20
5 000 pln 5 000 pln
ZIMOWY LAS, ok. 1970

olej, ptno
60.5 x 93

2015-10-18
5 000 pln 9 000 pln
ULICA PARYSKA

olej, ptno
58.5 x 79

2014-06-15
6 000 pln
KATEDRA W. WITA W PRADZE

olej, tektura
49 x 29.5

2014-03-23
4 000 pln 4 000 pln
ZIELONY LAS, ok. 1950

olej, sklejka
39 x 29

2013-12-08
3 000 pln