Marian Mokwa (1889 - 1987, Polska)

Marian Mokwa - znany malarz marynista; w latach 1907-1909 kształcił się w Akademiach Sztuk Pięknych w Norymberdze i w Berlinie, a równocześnie wiele podróżował odwiedzając, m.in. Szwecję, Francję, Włochy, Austrię, Rumunię, Bułgarię, Rosję. Był też w Serbii, Grecji, Albanii. Lata 1911-1915 spędził w Istambule, skąd wyjeżdżał jeszcze do Jerozolimy, Persji, Egiptu, Etiopii, Indii, Mongolii, na Kaukaz i do Tybetu. W latach 1915-1917, powołany do armii pruskiej pełnił funkcje malarza - korespondenta wojennego. W roku 1917 osiedlił się na stałe w Sopocie. Tu rozwinął ożywioną działalność artystyczną, biorąc udział w licznych wystawach w kraju i za granicą (Monachium, Berlin, Sztokholm, Londyn, Triest i in.). Był inicjatorem i fundatorem budowy „Galerii Morskiej” w Gdyni - budynku mieszczącego salon wystawowy. Zgromadzony tam zbiór obrazów artysty (ok. 550 prac) został zniszczony w 1939 roku.

ZDJĘCIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
NAD MORZEM, 1964

akwarela, ołówek, papier
45.5 x 59

2013-06-09
3 000 pln 3 000 pln
ŁÓDKA NA BRZEGU

olej, tektura
43.5 x 56

2012-06-03
3 000 pln 3 700 pln
RYBACY W ŁODZIACH

olej, płyta
76 x 120

2009-10-11
9 000 pln