powrót

Mela - (Melania Mutermilch) Muter (1876 - 1967, Polska)

Mela Muter, właściwie Maria Melania Mutermilch z domu Klingsland, jedna z najciekawszych artystek tzw. École de Paris; mimo studiów u Miłosza Kotarbińskiego w Warszawie oraz w paryskich Académie de la Grande Chaumiére i Académie Colarossi, uważała się za samouka, twierdząc, że prawdziwą szkołą malarstwa były dla niej dopiero kontakty z wybitnymi artystami i ich sztuką.

Zaprzyjaźniona z wieloma twórcami i osobistościami (m.in. R. Rolland, A. Zweig. R.M. Rilke, A. France. G. Clemenceau) od roku 1901 stale mieszkała w Paryżu, uzyskując w roku 1927 obywatelstwo francuskie. Wyjeżdżała kilkakrotnie do Hiszpanii i Szwajcarii, zawsze też utrzymywała żywe kontakty z Polską, działając na rzecz kraju i biorąc udział w jego życiu artystycznym. Ceniona przede wszystkim jako portrecistka, malowała również pejzaże i martwe natury. Wiele obrazów poświęcała tematom macierzyństwa, cierpienia, starości.
We wczesnym okresie malowała obrazy utrzymane w konwencji realistycznej i ciemnej tonacji barwnej (Portret L. Staffa, Gra w szachy). Później, w okresie „francuskim“, rozjaśniła paletę, stosowała wyraźny kontur i, zmierzającą ku geometryzacji, stylizację form.

W ostatnich latach duże zespoły prac artystki prezentowane były na kilku wystawach w warszawskim Muzeum Narodowym („Artystki polskie“, „Kolekcja Ewy i Wojciecha Fibaków“, a przede wszystkim na dużej wystawie obrazów artystki ze zbiorów Liny i Bolesława Nawrockich).

ZDJĘCIE OPIS DATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
MACIERZYŃSTWO
olej, płótno
96 x 80 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-12-11
100 000 pln
W PARKU
akwarela, ołówek, papier
47.8 x 34 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-12-11
25 000 pln
CYNERARIE, ok. 1930
olej, płótno
65 x 54 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-06-19
100 000 pln
WIDOK AWIGNONU, ok. 1930
olej, dykta
54 x 65 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2014-10-12
120 000 pln 148 000 pln
PORTRET KOBIETY O JASNYCH WŁOSACH
olej, sklejka
65 x 53.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-10-13
75 000 pln 85 000 pln