jerzy nowosielski (1923 - 2011, Polska)

Jerzy Nowosielski w 1940 zacz studia w Kunstgewerbeschule w Krakowie. W 1942 przebywa przez niecay rok w awrze w. Jana Chrzciciela pod Lwowem. Studiowa tam sztuk malowania i histori ikon. Po powrocie do Krakowa w 1943 nawiza ponowne kontakty z krgiem przyszej Grupy Krakowskiej. Po wojnie kontynuowa studia w ASP w Krakowie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa (1945-1947). Na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948/49 pokaza obrazy utrzymane w nurcie abstrakcji geometrycznej. W latach socrealizmu nie wystawia, zajmujc si w tym czasie scenografi oraz malowaniem cerkwi i kocioów. W 1955 w odzi zaprezentowa sw pierwsz wystaw indywidualn, w 1956 wzi udzia w XXVIII Biennale w Wenecji. W latach 1957-1962 by pedagogiem w Pastwowej Wyszej Szkole Sztuk Plastycznych w odzi, nastpnie w Akademii krakowskiej, gdzie wykada na Wydziale Malarstwa do przejcia na emerytur w 1993. W drugiej poowie lat 50. osign charakterystyczny styl aktów, pejzay i scen figuralnych we wntrzach, który zawdzicza swej fascynacji ikon i dowiadczeniom z malarstwem sakralnym. W 1976 podj na nowo realizacje monumentalne, wykonujc m.in. malowida cienne, stacje Drogi Krzyowej i projekty witray w kociele Opatrznoci Boej w Wesoej pod Warszaw (1976-1979). Artysta powszechnie uznawany by za autorytet w dziedzinie sztuki zakorzenionej w wartociach duchowych.

Jerzy Nowosielski zmar 21 lutego 2011 w Krakowie.

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
PORTRET KOBIETY W OKULARACH, 1973

olej, ptno
35.5 x 27

aukcja sztuki wsp�czesnej

2018-06-17
50 000 pln 60 000 pln
GRSKA DROGA, 1961

olej, ptno
60 x 80

aukcja sztuki wsp�czesnej

2018-06-17
100 000 pln
GIMNASTYCZKA, ok. 1955

gwasz, tusz piro, papier
42.2 x 29.5

aukcja sztuki wsp�czesnej

2018-06-17
14 000 pln 18 000 pln
MARIA THEOTOKOS, ok. 1982

akwarela, owek, papier
14.4 x 32.2

aukcja sztuki wsp�czesnej

2018-03-25
10 000 pln 14 000 pln
CERKIEW W JAROSAWIU (KARTKA NA WIELKANOC) 1990

7 x 8.8

2018-03-13
400 pln 400 pln
AKT, 1995

serigrafia barwna, papier
63 x 45

2018-01-23
6 000 pln
Akt, 1960

linoryt, papier
15 x 9.8

2017-12-12
900 pln
PEJZA ZIELONY, 1985

olej, ptno
50 x 70

aukcja sztuki wsp�czesnej

2017-12-10
50 000 pln 51 000 pln
CZARNY AKT, 1995

serigrafia barwna, papier
42.5 x 38

2017-11-07
4 000 pln 7 700 pln
PROFIL, 1994

tusz piro, papier eberkowy z filigranem
43.3 x 31

aukcja sztuki wsp�czesnej

2017-10-15
4 000 pln 8 000 pln
AKT

39.6 x 30.1

2017-09-19
800 pln 900 pln
MANDYLION Z EDESSY, lata 70 XX w

olej, ptno
45 x 64.8

aukcja sztuki wsp�czesnej

2017-06-11
90 000 pln
WSPOMNIENIE Z EGIPTU, 1996

serigrafia, papier szaroty
48 x 77.5

2017-05-16
5 900 pln
WSPOMNIENIE Z EGIPTU, 1996

serigrafia, papier szaroty
48 x 77.5

2017-04-18
5 900 pln 6 100 pln
NA PLAY, 1994

olej, ptno
100 x 90

aukcja sztuki wsp�czesnej

2017-03-28
200 000 pln
UKRZYOWANIE - PROJEKT POLICHROMII KOCIOA

akwarela, gwasz
28.5 x 17

aukcja sztuki wsp�czesnej

2017-03-28
9 000 pln 30 000 pln
PRZEMIENIENIE, 1982

akwarela, gwasz
28.5 x 17

aukcja sztuki wsp�czesnej

2017-03-28
9 000 pln 14 000 pln
IKONY-KAMIENIE, 1972

akryl, kamie
x

aukcja sztuki wsp�czesnej

2017-03-28
6 000 pln 9 000 pln
Skulona, 1997

serigrafia barwna, papier
92 x 65

2016-11-29
2 000 pln 4 400 pln
GIMNASTYCZKI, poowa lat 50. XX w.

tempera, deska
40 x 25

aukcja sztuki wsp�czesnej

2016-10-18
48 000 pln 55 000 pln
Akt siedzcy, 1991

litografia, papier
13.8 x 10.4

2016-09-13
700 pln 1 200 pln
PEJZA GRSKI - ZUBRZYCA, 1972

olej, ptno
35 x 55.5

2016-06-19
35 000 pln 48 000 pln
MARTWA NATURA, przeom lat 70. i 80. XX w.

olej, owek, ptno
27 x 41.5

2016-06-19
25 000 pln 25 000 pln
AKT KOBIETY, 1960

olej, ptno
72.5 x 59.5

aukcja sztuki wsp�czesnej

2016-04-17
120 000 pln 122 000 pln
BRUNETKA, 1963

olej, dykta
46.2 x 34.8

aukcja sztuki wsp�czesnej

2016-04-17
50 000 pln 65 000 pln
KOBIETY W CIEMNI (MAE), 1971

tempera, deska
53.5 x 40

aukcja sztuki wsp�czesnej

2016-04-17
100 000 pln 182 000 pln

tempera, deska
40 x 25

aukcja sztuki wsp�czesnej

2016-04-17
48 000 pln
Akt – Skulona, 1997

serigrafia barwna, papier
91.5 x 65

2016-02-16
1 000 pln 4 700 pln
Martwa natura, 1998

serigrafia, papier kremowy
57 x 82.5

2016-01-19
1 000 pln 5 200 pln
Dwie kobiety z lustrem, 1997

serigrafia barwna, papier
77 x 58

2015-12-08
1 000 pln 5 100 pln
KOBIETA W OKULARACH, 1972

olej, ptno
64.8 x 50

aukcja sztuki wsp�czesnej

2015-12-07
74 000 pln 82 000 pln
AKT NA PLAY, 1988

olej, ptno
55 x 46

aukcja sztuki wsp�czesnej

2015-11-08
50 000 pln 120 000 pln
KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, 1966

olej, ptno
25 x 70

aukcja sztuki wsp�czesnej

2015-11-08
90 000 pln 102 000 pln
Abstrakcja, 1997

serigrafia barwna, papier
75.3 x 53.5

2015-09-08
1 000 pln 3 800 pln
Popiersie

tusz, dugopis, papier pakowy
45.5 x 37.2

2015-08-04
4 500 pln
Abstrakcja

akwarela, owek, papier
18.8 x 13.2

2015-06-23
2 000 pln 5 800 pln
DWIE KOBIETY WE WNTRZU, 1979

olej, ptno
81.5 x 73

aukcja sztuki wsp�czesnej

2015-06-16
90 000 pln 136 000 pln
JORDAN (Chrzest Jezusa Chrystusa w Jordanie), 196

olej, ptno
100 x 80

aukcja sztuki wsp�czesnej

2015-06-16
90 000 pln 110 000 pln
AKT, 1992

olej, ptno
86 x 46

aukcja sztuki wsp�czesnej

2015-06-16
110 000 pln
KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, 1969

olej, deska
100 x 71

aukcja sztuki wsp�czesnej

2015-06-16
180 000 pln 400 000 pln
PROJEKT KOSTIUMU, 1972

tusz, gwasz, papier
28.5 x 18.5

aukcja sztuki wsp�czesnej

2015-06-16
3 000 pln 4 800 pln
Kobieta, 1990

30 x 20

2015-04-14
800 pln 1 600 pln
Akt siedzcy, 1997

serigrafia barwna, karton
78.5 x 57.3

2015-02-17
1 000 pln 4 100 pln
Abstrakcja, 1997

serigrafia barwna, papier
75.3 x 53.5

2015-01-13
1 000 pln 3 500 pln
Kobieta, 1990

30 x 20

2014-11-18
800 pln 1 600 pln
Dziewczyna z lustrem, 1997

94 x 66

2014-09-09
1 000 pln 3 700 pln
Dwie kobiety z lustrem, ok. 1995-97

serigrafia barwna, papier
77.3 x 58

2014-08-19
1 000 pln 3 200 pln
Martwa natura, 1998

serigrafia barwna, karton
57 x 82.5

2014-06-03
1 000 pln 3 400 pln
PORTRET, 1998

47 x 40

2014-05-15
100 pln 2 000 pln
Akt pomaraczowy, 1997

serigrafia barwna, papier kremowy
79 x 57.5

2014-04-08
1 000 pln 4 200 pln
KOBIETA W OKULARACH, 1972

olej, ptno
64.8 x 50

2014-03-23
74 000 pln
Akt na tle okna, 1999

70 x 56

2014-03-11
1 000 pln 5 000 pln
Abstrakcja, 1997

serigrafia barwna, papier
75.3 x 53.4

2014-02-11
1 000 pln 3 000 pln

serigrafia barwna, papier
77.3 x 58

2014-01-21
1 000 pln 3 500 pln
Akt z oknem, 1997

72 x 57.5

2013-12-10
1 000 pln 5 000 pln
Akt z lustrem, 1999

73 x 57

2013-12-10
1 000 pln 4 100 pln
PORTRET KOBIETY, 1986

olej, ptno
41 x 27

2013-12-08
25 000 pln 31 000 pln
AKT, 1963

olej, ptno naklejone na pyt pil.
60 x 35.5

2013-12-08
110 000 pln
Akt z lustrem na niebieskim rczniku, 1998

serigrafia barwna, papier
77 x 58.7

2013-11-12
1 000 pln 3 200 pln
Akt pomaraczowy z lusterkiem, 1997

serigrafia barwna, papier jasnooliwkowy
75 x 51

2013-10-15
1 000 pln 3 100 pln
ZIELONA MARTWA NATURA II, IX 1982

olej, ptno
24 x 35

2013-10-13
16 000 pln
AKT, IV 1984

olej, ptno
35.5 x 23.5

2013-10-13
25 000 pln 35 000 pln
Kobieta, 1990

25.4 x 19.8

2013-09-17
1 000 pln 1 000 pln
Abstrakcja, 1997

serigrafia barwna, papier jasnoszary
75.5 x 53.5

2013-09-17
1 000 pln 4 100 pln
Akt pomaraczowy, 1997

serigrafia barwna, papier
78 x 57.6

2013-08-20
1 000 pln 5 600 pln
Abstrakcja w czerwieniach, 1995

serigrafia barwna, karton
62.3 x 74

2013-07-23
1 000 pln 3 100 pln
Plaa tybetaska, 1998

serigrafia barwna, papier
60.3 x 82

2013-06-11
1 000 pln 4 900 pln
PROFIL, ok. 1985

tusz piro, papier kremowy
29 x 23

2013-06-09
4 000 pln 4 000 pln
PORTRET KOBIETY, 1947

owek, papier kremowy
32 x 21.5

2013-06-09
6 000 pln
Cerkiew w Jarosawiu, Wielkanoc 1990

6.8 x 8.8

2013-05-21
100 pln
Akt z lustrem, 1998

serigrafia barwna, papier
76.6 x 59

2013-04-16
1 000 pln 3 700 pln
Czarny akt, 1960

linoryt, papier kremowy
15 x 9.8

2013-04-16
1 000 pln 1 100 pln
Martwa natura, 1998

56.8 x 82.4

2013-03-19
1 000 pln 3 500 pln
AKT, 1975

olej, ptno
70 x 50

2013-03-17
80 000 pln
AKT W OKNIE, 1973

olej, ptno
120 x 80

2013-03-17
120 000 pln 120 000 pln
Damski gang, 1997

serigrafia barwna, papier
61 x 73

2013-02-12
1 000 pln 3 400 pln
Skulona, 1997

serigrafia barwna, karton
92.4 x 65.2

2013-01-15
1 000 pln 3 700 pln