józef pankiewicz (1868 - 1940, Polska)

Józef Pankiewicz (Warszawa 1885 – Jeziory na Wołyniu 1939) malarz, grafik, pedagog; w latach 1884-1885 był uczniem Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego w warszawskiej Klasie Rysunkowej. Następnie przez rok studiował w ASP w Petersburgu. Po powrocie mieszkał w Warszawie. Malował wówczas realistyczne sceny rodzajowe, wykonywał też ilustracje do warszawskich czasopism. W 1889 wraz z Władysławem Podkowińskim wyjechał do Paryża i tam uległ fascynacji impresjonizmem. U schyłku stulecia tworzył nokturny i kompozycje symboliczne. W latach następnych wiele podróżował po Europie malując martwe natury, pejzaże i portrety inspirowane sztuką japońską oraz malarstwem Renoira, Cezanne’e, Matisse’a. Lata 1914-1919 spędził w Hiszpanii. Od 1906 był profesorem krakowskiej ASP, a od 1925 kierował, powstałą pod jego protektoratem, paryską filią tej uczelni. Był nauczycielem wielu malarzy-kolorystów z tzw. grupy kapistów. W tym czasie stale mieszkał w Paryżu, a letnie miesiące spędzał na południu Francji. Zajmował się grafiką - jego prace należą do najwybitniejszych osiągnięć w tej dziedzinie sztuki polskiej. W roku 2006 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się wielka wystawa „Józef Pankiewicz. Życie i dzieło”, której towarzyszył obszerny katalog, będącym świetnie opracowaną, wyczerpującą monografią artysty i jego twórczości.

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
TARG NA RYNKU KLEPARSKIM W KRAKOWIE, ok. 1930

olej, tektura
27 x 37.5

2017-12-10
190 000 pln 280 000 pln
PIWONIE W MAJOLIKOWYM WAZONIE, 1923

olej, płótno
40 x 33.5

2017-12-10
28 000 pln 75 000 pln
ŁODZIE W PORCIE SAINT-TROPEZ, 1908-1909

olej, płótno
40.5 x 59.5

2015-06-14
70 000 pln 75 000 pln
TULIPANY W WAZONIE, ok. 1920

akwarela, ołówek, papier żeberkowy
58 x 43.8

2014-12-14
15 000 pln 15 000 pln
ŁODZIE W PORCIE W SAINT-TROPEZ, 1909

olej, płótno
38 x 46

2014-10-12
60 000 pln
PEJZAŻ Z OKOLIC SAINT-TROPEZ, 1922

olej, płótno
50.5 x 61.5

2013-10-13
90 000 pln