antoni piotrowski (1853 - 1924, Polska)

Antoni Piotrowski - malarz, rysownik, ilustrator - od roku 1869 uczy si w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Rafaa Hadziewicza, Aleksandra Kamiskiego i Wojciecha Gersona. W latach 1875-1877 studiowa w Akademii Monachijskiej, m.in. u Wilhelma Lindenschmita Modszego, a w latach 1877-1879 by uczniem Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Piknych. Po studiach wyjecha do Parya, gdzie pozosta na duej. Bra udzia w Salon Cimaise (1880) i w Salonach Paryskich (1880 i 1881). Od roku 1884 mieszka w Krakowie, gdzie naucza na Kursach im. A. Baranieckiego (jego uczennic bya, m.in. O. Boznaska). W latach 1885/1886 przebywa w Bugarii jako korespondent-ilustrator pism angielskich i francuskich, dokumentujcy wojn bugarsko-serbsk. Do Bugarii jedzi jeszcze kilkakrotnie; namalowa tam cykl obrazów dla Galerii Narodowej w Sofii i zrobi karier jako portrecista arystokracji. W 1890 by na Krecie, w 1897 i 1903 wyjeda na Bliski Wschód, skd nadsya korespondencj i rysunki z wojny grecko-tureckiej. Od 1900 stale mieszka w Warszawie, ale podróowa jeszcze do Monachium i Kijowa. By przede wszystkim malarzem scen rodzajowych, czsto z ycia mazowieckiej wsi. Malowa take portrety, sceny historyczne i epizody z powstania styczniowego, w których nawizywa do twórczoci Maksymiliana Gierymskiego. W okresie okoo roku 1900 tworzy take obrazy fantastyczno-symboliczne (Nimfy i satyry, Idylla pasterska, Prawda i Obuda). Bra udzia w malowaniu panoramy Berezyna (z W. Kossakiem, J. Faatem, K. Puaskim, J. Stanisawskim i M. Wywiórskim) oraz panoramy Tatry (z S. Janowskim i innymi). W roku 1887 wspópracowa przy dekoracji malarskiej kocioa w. Katarzyny w Petersburgu, w 1888 malowa plafony w paacu Hertza w odzi. Ilustrowa dziea Henryka Sienkiewicza. Uczestniczy w wielu wystawach, tak w kraju, jak i za granic. By wspózaoycielem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka“ i czonkiem Towarzystwa Zachty Sztuk Piknych.

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
POLOWANIE NA ZAJCE, 1913

olej, sklejka
50.5 x 88.5

2017-06-11
25 000 pln
NA TARGU, 1883

olej, ptno
45 x 65

2014-10-12
50 000 pln 60 000 pln
ZIMA W BUGARII. PAMITKA Z PODRӯY, 1887

olej, ptno
55.5 x 80

2013-12-08
40 000 pln
KONIE PRZED CHAT, 1917

olej, sklejka
80.5 x 60

2013-10-13
10 000 pln
MODLITWA

olej, ptno
43.5 x 68.5

2013-06-09
24 000 pln