tadeusz popiel (1863 - 1913, Polska)

Tadeusz Popiel, malarz dzi troch zapomniany, za ycia cieszy si du popularnoci, uznaniem i wziciem. Ucze i admirator Jana Matejki ksztaci si w krakowskiej Szkole Sztuk Piknych, a nastpnie studiowa w Wiedniu u Hansa Makarta i w Akademii w Monachium u Karla Piloty'ego i Aleksandra Wagnera. Wiele podrowa po Europie; w kraju przebywa gwnie w Krakowie i we Lwowie. W roku 1897 mieszka w Czerniowcach, skd robi wycieczki do Rumunii. By czynny na wielu polach; obok malarstwa sztalugowego zajmowa si malarstwem ciennym i w zwizku z zamwieniami wyjeda do Petersburga i Moskwy, a w roku 1899 wygra konkurs na malarsk dekoracj kaplicy w. Stanisawa przy katedrze w Padwie. Uczestniczy w wystawach tak w kraju jak i za granic, a jego obrazy kilkakrotnie nagradzano medalami, m.in. w roku 1893 za obraz Po burzy uzyska zoty medal na wiatowej wystawie w San Francisco. Malowa przede wszystkim obrazy religijne i historyczne, ale rwnoczenie take sceny rodzajowe, portrety i pejzae. Wsppracowa z Wojciechem Kossakiem i Janem Styk przy "Panoramie Racawickiej" oraz ze Styk przy panoramach "Golgota" i "Bem w Siedmiogrodzie".

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
LAZUROWE MORZE, po 1900

olej, ptno
55 x 67

2016-06-19
7 500 pln
CHOPIEC STAJENNY, 1883

olej, ptno
84.5 x 68.5

2015-06-14
15 000 pln
POWD, 1903

olej, ptno
49.2 x 41

2013-03-17
3 000 pln 9 500 pln