Kazimierz Sichulski (1879 - 1944, Polska)

Kazimierz Sichulski kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera, L.Wyczółkowskiego i S. Wyspiańskiego. Jeszcze w czasie studiów odbył dłuższą podróż po Europie - był we Włoszech, w Paryżu i w Wiedniu. W r. 1904 współnie z F. Pautschem i W. Jarockim po raz pierwszy wyjechał na Huculszczyznę. Odtąd, przez lata, naczelnym tematem jego obrazów były sceny rodzajowe ukazujące malowniczość huculskich strojów, zwyczajów i obrzędów. Po studiach stale mieszkał we Lwowie. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach, brał też udział w obronie Lwowa. W dwudziestoleciu międzywojennym nauczał rysunku i malarstwa w lwowskiej Szkole Przemysłowej; od r. 1930 był profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego wcześniejsze prace odznaczają się dekoracyjnością, secesyjną stylizacją i wyrazistą linią, która z czasem zanika na rzecz niespokojnych, postrzępionych form. Artysta był także projektantem witraży, tkanin i plakatów. Zajmował się ilustratorstwem.

ZDJĘCIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
Wyżeł (szkic do teki myśliwskiej), 1928

tusz, pędzel, ołówek, papier
16.5 x 28

2014-01-21
1 000 pln 1 100 pln
Karykatura Konstantego Laszczki

litografia barwna, papier kremowy
11.7 x 10.1

2014-01-21
100 pln 100 pln
Karykatura Włodzimierza Tetmajera

11.9 x 8

2014-01-21
100 pln 100 pln
Karykatura Stefana Żeromskiego, 1904

litografia, papier kremowy
11.5 x 10.5

2013-01-15
100 pln 200 pln
Karykatura Stanisława Wyspiańskiego, 1904

litografia, papier kremowy
11.8 x 9.5

2013-01-15
100 pln 500 pln
Z HUCULSZCZYZNY, 1942

50 x 69.5

2011-03-20
10 000 pln
DZIEWCZYNA Z BARANKIEM. CZARNE JAGNIĘ, 1940

akwarela, gwasz, pastel, papier
83 x 58

2010-10-17
7 000 pln 10 000 pln
Z HUCULSZCZYZNY, 1942

50 x 69.5

2009-05-31
10 000 pln