powrót

Kazimierz Sichulski (1879 - 1944, Polska)

Kazimierz Sichulski kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem J. Mehoffera, L.Wyczółkowskiego i S. Wyspiańskiego. Jeszcze w czasie studiów odbył dłuższą podróż po Europie - był we Włoszech, w Paryżu i w Wiedniu. W r. 1904 współnie z F. Pautschem i W. Jarockim po raz pierwszy wyjechał na Huculszczyznę. Odtąd, przez lata, naczelnym tematem jego obrazów były sceny rodzajowe ukazujące malowniczość huculskich strojów, zwyczajów i obrzędów. Po studiach stale mieszkał we Lwowie. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach, brał też udział w obronie Lwowa. W dwudziestoleciu międzywojennym nauczał rysunku i malarstwa w lwowskiej Szkole Przemysłowej; od r. 1930 był profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego wcześniejsze prace odznaczają się dekoracyjnością, secesyjną stylizacją i wyrazistą linią, która z czasem zanika na rzecz niespokojnych, postrzępionych form. Artysta był także projektantem witraży, tkanin i plakatów. Zajmował się ilustratorstwem.

ZDJĘCIE OPIS DATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
W OGRODZIE, 1923
olej, tektura
34 x 23.3 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-12-06
7 000 pln 10 000 pln
Karykatura Włodzimierza Tetmajera
litografia barwna, papier kremowy
11.9 x 8 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2014-01-21
100 pln 100 pln
Karykatura Konstantego Laszczki
11.7 x 10.1 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2014-01-21
100 pln 100 pln
Wyżeł (szkic do teki myśliwskiej), 1928
tusz, pędzel, ołówek, papier
16.5 x 28 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2014-01-21
1 000 pln 1 100 pln
Karykatura Stefana Żeromskiego, 1904
litografia, papier kremowy
11.5 x 10.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2013-01-15
100 pln 200 pln
Karykatura Stanisława Wyspiańskiego, 1904
litografia, papier kremowy
11.8 x 9.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2013-01-15
100 pln 500 pln