powrót

Zofia Stryjeńska (1891 - 1976, Polska)

Zofia Stryjeńska, z domu Lubańska (Kraków 1891 - Genewa 1976) - malarka, ilustratorka, scenograf - była jedną z barwniejszych postaci polskiego środowiska artystycznego w dwudziestoleciu międzywojennym. Po krótkim okresie nauki u Leonarda Stroynowskiego i w krakowskiej szkole Marii Niedzielskiej wyjechała do Monachium, gdzie w latach 1911-1912 w męskim przebraniu studiowała w Akademii Sztuk Pięknych (kobiet wówczas na studia nie przyjmowano). Debiutowała w krakowskim TPSP w roku 1912 cyklem kartonów Polskich bajd inspirowanych opowieściami ludowymi. W 1916 wyszła za mąż za Karola Stryjeńskiego. Do 1919 mieszkała w Krakowie, później w Paryżu, Krakowie, Zakopanem i Warszawie. W roku 1925 odniosła międzynarodowy sukces na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu, otrzymując Gran Prix w czterech działach (malarstwo, plakat, tkanina,  ilustracja) oraz Diplom d’Honneur za projekty zabawek. Zajmowała się dekoracyjnym malarstwem architektonicznym, polichromią, ilustratorstwem, scenografią (m.in. Harnasie Karola Szymanowskiego; 1938), wzornictwem przemysłowym (projekty kilimów, zabawek). Stworzyła własny specyficzny styl w dekoracyjnie stylizowanych, barwnych, pełnych dynamiki i temperamentu obrazach; temperach, akwarelach i gwaszach. W ich tematyce odwoływała się do legend, wierzeń, historii i obyczajowości ludowej. Wydała kilka tek graficznych (Bożki słowiańskie, 1917 i 1922) i albumów reprodukcji (Tańce polskie, 1927; Pascha, 1929; Piastowie, 1929; Gusła Słowian / Magie Slave, 1934). Jej prace popularyzowane były także przez liczne barwne pocztówki.

ZDJĘCIE OPIS DATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
TAŃCE POLSKIE, 1927-1929
teka graficzna
39.8 x 29.9 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-12-11
4 000 pln
PIASTOWIE, 1929
druk, papier
40.5 x 26.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-10-16
4 000 pln 6 000 pln
POLISH PEASANTS’ COSTUMES, 1939
teka graficzna
51 x 41 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-06-19
20 000 pln 25 000 pln
Z TEKI STROJE LUDOWE, 1939
gwasz
50 x 39.4 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2016-05-17
500 pln 900 pln
STROJE LUDOWE, ZBÓJNICY GÓRALSCY
litografia barwna, karton
48.5 x 38 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2016-05-09
500 pln 1 100 pln
MACIERZYŃSTWO, lata 40. XX w.
tempera, gwasz, papier
62 x 46 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-03-20
23 000 pln
MAGIE SLAVE, 1934
druk, papier
50 x 45 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-03-20
10 000 pln 26 000 pln
POJENIE CIELAKA, 1949/1950
tempera, płótno
123 x 155 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2016-03-20
40 000 pln 132 000 pln
Z teki Kostiumy polskie, 1939
gwasz, szablon (pochoir)
40 x 27.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2016-02-16
500 pln 800 pln
Z teki Kostiumy polskie (Krakowiak)
gwasz, szablon (pochoir)
43.7 x 31.3 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2016-02-16
500 pln 800 pln
Z teki Stroje ludowe – karta 10, 1939
litografia barwna, karton
50 x 39.4 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Internetowa
2015-12-08
100 pln 700 pln
DZIEWCZYNA Z OKOLIC LUBLINA, przed 1939
gwasz, karton
40.7 x 32.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-12-06
18 000 pln
SCENA Z WĘDROWCEM PRZY STUDNI, ok. 1950
gwasz, papier
53.5 x 73.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-12-06
20 000 pln 31 000 pln
Macierzyństwo
tempera, gwasz, karton
59 x 47.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2015-10-18
35 000 pln 38 000 pln
DOŻYNKI, 1930
akwarela, gwasz, ołówek, tusz, papier
47.3 x 47.3 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2014-10-12
18 000 pln 19 000 pln
Z TEKI POLISH PEASANTS’ COSTUMES, 1939
gwasz, szablon (pochoir)
50 x 39.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2014-10-12
500 pln 1 600 pln
OCZEPINY, przed 1934
47.8 x 47.8 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-12-08
10 000 pln 22 000 pln
GÓRALSCY GRAJKOWIE PRZY WINIE
tempera, płótno naklejone na płytę
72.3 x 91 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-10-13
33 000 pln 72 000 pln
PUSZCZANIE WIANKÓW NA WIŚLE, ok. 1950-52
tempera, gwasz, płótno naklejone na tekturę
71.5 x 90.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-06-09
30 000 pln 61 000 pln
TANIEC GÓRALSKI
gwasz, ołówek, papier
34 x 42.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2013-03-17
8 000 pln 16 000 pln
MADONNA Z DZIECIĄTKIEM, ok. 1950
gwasz, tempera, płótno naklejone na tekturę
90 x 71.5 cm
[ .. więcej .. ]
Aukcja Sztuki Dawnej
2012-10-14
30 000 pln 39 000 pln