Jan Styka (1858 - 1925, Polska)

Jan Styka - popularny malarz scen historycznych i batalistycznych, autor obrazów alegorycznych i religijnych, portrecista, ojciec malarzy Tadeusza i Adama Styków.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, następnie w Rzymie, a w latach 1882-1885 u Jana Matejki w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Po studiach spędził kilka lat w Paryżu, później mieszkał we Lwowie. W roku 1895 podróżował do Palestyny. Po 1900 mieszkał w Paryżu, skąd wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, Włoch i Grecji.
Od 1919 wiele czasu spędzał we własnym domu na Capri. Uczestnik wielu wystaw, m.in. paryskich Salonów czy Wystawy Światowej w St. Louis (1904), cieszył się znaczną popularnością, a nawet sławą.
Był członkiem Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Był również pomysłodawcą i współtwórcą sławnych panoram - eksponowanej dziś stale we Wrocławiu Panoramy bitwy pod Racławicami (lata 1892-1894; wraz W. Kossakiem  i innymi), Golgoty (1896; obecnie w Los Angeles), Panoramy Siedmiogrodzkiej (1897; pocięta na częci, zachowały się tylko fragmenty), i  Męczeństwa Chrześcijan w cyrku Nerona (1899; płótno zaginione podczas pierwszej wojny światowej).
Zajmował się ilustratorstwem, m.in. przygotował ilustracje do luksusowego wydania Quo vadis? Sienkiewicza.

ZDJĘCIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
PORTRET MŁODEJ DAMY Z PERŁAMI

olej, tektura
54.5 x 45.5

2013-10-13
20 000 pln 28 000 pln
POCAŁUNEK EUNICE, 1900-1903

węgiel, pastel, papier
42 x 26.5

2013-06-09
6 500 pln 9 000 pln
URSUS NIOSĄCY OCALONĄ LIGIĘ, 1900-1903

węgiel, papier
32.5 x 27

2013-06-09
5 500 pln 6 000 pln
PIOTR APOSTOŁ W CYRKU, 1903

kredka, pastel, papier
61.2 x 46.5

2013-03-17
11 000 pln 14 000 pln
ŚMIERĆ PETRONIUSZA I EUNICE, 1903

38 x 46.5

2013-03-17
9 000 pln 10 000 pln
CHRYSTUS NA GOLGOCIE, 1895

olej, deska
26 x 19.5

2012-12-09
5 000 pln 23 000 pln
NACZELNIK TADEUSZ KOŚCIUSZKO, 1892-1894

tusz pióro, papier
31.8 x 25

2012-03-18
1 700 pln 4 800 pln
MADONNA, 1906

olej, tektura
73 x 60

2011-10-16
20 000 pln
KALIPSO, BOGINI PIĘKNOWŁOSA

olej, płótno
65 x 54

2010-10-17
25 000 pln 47 000 pln