bolesław szańkowski (1873 - 1953, Polska)

Bolesław Szańkowski (Warszawa 1873 - Fischbachau w Bawarii 1953), popularny malarz-portrecista, studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych (1891-1894), w Akademii monachijskiej u Johanna C. Hertericha (1894) oraz w Académie Colarrosi i Académie Julian w Paryżu (1896-1898). W 1912 zamieszkał na stałe w Monachium, skąd wielokrotnie wyjeżdżał do Francji, Belgii, Anglii i Szkocji, Stanów Zjednoczonych. Ceniony portrecista, malował wiele reprezentacyjnych portretów osób z arystokracji oraz europejskich rodzin panujących. Portretował, m.in. Ignacego Paderewskiego, księżnę Daisy von Pless, Radziwiłłów, Potockich, rodzinę cesarską w Berlinie i królewską rodzinę w Rumunii. Chętnie malował idealizowane portrety pięknych i wytwornych dam oraz, bardziej kameralne, wdzięczne portrety dziecięce, wielokrotnie portretując także swoje córki - Adę i Helenę. Na paryskim Salonie w 1900 roku uzyskał mention honorable za obraz Portret oficera. Brał udział w wielu wystawach we Niemczech i Austrii; często nadsyłał obrazy na wystawy krajowe; w 1928 i 1939 miał duże wystawy indywidualne w warszawskiej Zachęcie.

(Uwaga: miejsce urodzenia Szańkowskiego podajemy za słownikiem Thieme-Beckera; w różnych źródłach wymieniane bywa też Kępno lub Pogwizdów w Kieleckiem).

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
DZIEWCZYNKA Z BUKIECIKIEM KWIATKÓW

olej, sklejka
49.5 x 45

2018-06-17
12 000 pln 16 000 pln
DZIEWCZYNKA Z KWIATAMI

olej, płótno
81 x 65.2

2018-03-25
14 000 pln 19 000 pln
DZIEWCZYNA W CZERWONYM SZALU

olej, płótno
106.5 x 71.5

2017-06-11
16 000 pln 16 000 pln
DZIEWCZYNA Z RÓŻĄ

olej, tektura
91 x 71.5

2016-12-11
12 000 pln 20 000 pln
FOKSTERIER PEPA, 1940

olej, tektura
41 x 35.5

2016-12-11
3 000 pln 3 000 pln
PÓŁAKT, 1906

tusz, kredka, papier
27.5 x 20.6

2015-12-06
4 000 pln 10 000 pln
PORTRET CÓRECZKI

olej, płótno
52 x 45

2014-12-14
12 000 pln
DZIEWCZYNA Z JABŁKIEM

olej, płótno
74 x 59

2014-10-12
12 000 pln 19 000 pln