Iwan Trusz (1869 - 1941, Ukraina/Polska)

Iwan Trusz (Wysocko 1869 - Lwów 1941) studiował w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza, J. Unierzyskiego, L. Loefflera, a w latach 1895-97 także u L. Wyczółkowskiego i w pracowni pejzażu J. Stanisławskiego. W 1894 wyjechał do Wiednia i jako wolny słuchacz przez kilka tygodni uczęszczał do tamtejszej ASP. W 1897 równie krótko uczył się w prywatnej szkole A. Ažbego w Monachium. Po studiach wiele podróżował - dwukrotnie, w 1902 i 1908 był we Włoszech, później też w Palestynie i Egipcie, w 1901 i 1902 jeździł na Krym, podróżował po Ukrainie. Stale mieszkał we Lwowie, gdzie w dawnym domu artysty znajduje się obecnie poświęcone mu muzeum. Był przede wszystkim pejzażystą - malował krajobrazy z dalekich podróży oraz nastrojowe pejzaże z Ukrainy. Tworzył także portrety i rodzajowe sceny o tematyce huculskiej. Uprawiał ilustratorstwo, współpracował z ukraińskim teatrem we Lwowie. Zajmował się krytyką artystyczną, pisując artykuły do ukraińskich czasopism „Buducznist“, „Literaturno-Naukowyj Wistnik“, „Artystycznyj Wistnik“ i pracując przy ich redakcji.

ZDJĘCIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWOŁAWCZA CENA UZYSKANA
ALEJKA OGRODOWA Z KWITNĄCYM KRZEWEM

olej, tektura
27 x 33

2014-06-15
11 000 pln
PEJZAŻ WŁOSKI Z CYPRYSAMI

olej, sklejka
10 x 17

2014-06-15
6 000 pln 6 000 pln
ARABKI, lata 20. XX w.

olej, tektura
47.3 x 37

2014-03-23
10 000 pln 15 000 pln
STOGI W POLU, lata 1920-1930

olej, tektura
23 x 32.5

2013-06-09
12 000 pln
CERKIEWKA

olej, tektura
15.4 x 27.3

2013-06-09
8 000 pln 13 000 pln
DNIEPR

olej, tektura
24.5 x 44

2012-03-18
16 000 pln 16 000 pln
PO ŻNIWACH, 1929

olej, tektura
30 x 40

2009-10-11
5 000 pln 16 000 pln
PEJZAŻ JESIENNY

olej, tektura
16.5 x 26

2009-10-11
8 000 pln 8 000 pln