jan ziemski (1920 - 1988, Polska)

Jan Ziemski studiowa w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku w Lublinie (1942-1946), a nastpnie medycyn na Uniwersytecie Marii Curie-Skodowskiej (1947-1948) i histori sztuki na KUL (1948-1949 i 1955-1956). W 1956 wraz z modymi artystami, m.in. Wodzimierzem Borowskim i Tytusem Dzieduszyckim oraz krytykami, a ówczenie studentami: Wiesawem Borowskim, Jerzym Ludwiskim i Hann Ptaszkowsk zaoy Koo Modych Plastyków, póniejsz Grup Zamek, która dziaaa w Lublinie w latach 1956-1960. Grupa wystawiaa kilkakrotnie w rodzinnym miecie i m.in. w warszawskiej Galerii Krzywe Koo w 1958. W okresie dziaalnoci w grupie, podobnie jak koledzy, Ziemski tworzy obrazy strukturalistyczne, w tym cykl „Formura”, operujcy grub faktur lub wrcz reliefami w masie plastycznej nakadanej na powierzchni pyty. W latach 60. artysta odszed od informelu, konstruujc prace podejmujce zagadnienia optyczne.

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
KIPU, 1957

olej, pyta pilniowa, technika mieszana
60 x 48

aukcja sztuki wsp�czesnej

2015-03-24
12 000 pln 13 000 pln
Kompozycja (czerwona), lata 50. XX w.

akwarela, tusz, piro, papier
58.7 x 37.2

2013-10-15
500 pln 700 pln
Z cyklu Formurki, 1960

monotypia, papier
16 x 12.4

2013-07-23
100 pln 600 pln