stanisław żurawski (1889 - 1976, Polska)

Stanisław Żurawski w latach 1907-1913 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Józefa Mehoffera, a także Wojciecha Weissa. W czasie studiów kilkakrotnie otrzymywał nagrody i medale za prace szkolne. Był członkiem i założycielem Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”. Malowal portrety, martwe natury i pejzaże, w tym wiele tatrzańskich i nadmorskich. Przede wszystkim jednak malował akty i półakty kobiece – przedstawiane bądź na tle pejzażu, bądź – częściej – na dekoracyjnie ujmowanym tle barwnej pościeli, makat, poduszek. W obrazach tych widać wyraźne inspiracje sztuką Wojciecha Weissa.

ZDJ�CIEOPISDATA AUKCJI CENA WYWO�AWCZA CENA UZYSKANA
AKT, 1942

olej, płótno
87 x 63.5

2014-10-12
7 000 pln