Tamara Łempicka | <i>HORTENSJE W WAZONIE, OK. 1922</i> | olej, płótno | 35 x 27 cm

 • Tytuł:   HORTENSJE W WAZONIE, OK. 1922
 • Artysta:  Tamara Łempicka
 • Wymiary :  35 x 27 cm
 • Technika:  olej, płótno
 • Wywoławcza: 65 000 PLN 
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  

  oznaczony znakiem - „cachet” atelier artystki p.d.: T. DE LEMPICKA
  Proweniencja: obraz był własnością Iry Perrot, najbliższej przyjaciółki artystki, wielokrotnie przez nią portretowanej
  patrz A. Blondel, Tamara de Lempicka. Catalogue raisonné 1921-1979, s. 25 il. 2 [fotografia Iry Perrot na tle portretu]; s. 230, nr 143, il. [ Portret d’Ira P.]).
  W załączeniu certyfikat Alaina Blondela, monografisty i autora wystaw Tamary Łempickiej, członka Union Française des Experts, autora Catalogue raisonné jej twórczości (A. Blondel, Tamara de Lempicka.
  Catalogue raisonné 1921-1979, Edicions Acatos, Lausanne 1999).

Tamara Łempicka (1898 - 1980)

Tamara Łempicka (Warszawa 1898 - Cuernavaca, Meksyk 1980), de domo Górska, była córką warszawskiego adwokata. W dzieciństwie podróżowała po Europie; lata I wojny światowej spędziła w Petersburgu, skąd po wybuchu rewolucji wyjechała do Paryża wraz z mężem Tadeuszem Łempickim.

Podjęła studia malarskie w Académie de la Grande Chaumiere i w Académie Ranson u Maurice’a Denisa i Andre Lothe’a. Malowała portrety znanych osobistości, akty, martwe natury. Szybko zyskała powodzenie w artystycznych i intelektualnych salonach Paryża oraz w wysokich kręgach burżuazji - i to nie tylko jako malarka, ale również jako jedna z ekscentrycznych i wyzwolonych piękności lat dwudziestych. Wystawy Łempickiej odnosiły sukcesy we Włoszech i Francji, ale artystka wystawiała także w Stanach Zjednoczonych i w Polsce - m.in. w warszawskiej Zachęcie. Jej malarstwo - nazywane przez krytyków „perwersyjną wersją sztuki Ingresa” i odznaczające się kubistyczną stylizacją, manierycznością ujęć, twardymi formami i ostrą kolorystyką - było idealną realizacją stylu Art Deco.

W 1939 Łempicka wyjechała z drugim mężem, baronem Kuffnerem, do Ameryki i zamieszkała w Kalifornii, gdzie portretowała gwiazdy Hollywood i zasłynęła bujnym życiem towarzyskim. Pod koniec wojny przeniosła się do Nowego Jorku, ale jej obrazy - mimo prób zmiany stylu - nie cieszyły się już dawnym wzięciem. Twórczość artystki została ponownie odkryta w Paryżu, w latach siedemdziesiątych, na fali zainteresowania sztuką Art Deco.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
13 06 2010101 65 000 PLN 116 000 PLN EURO   USD   PLN