Stanisław Chlebowski | <i>KOBIETA W STROJU ORIENTALNYM, 1858 </i> | ołówek, akwarela, gwasz, papier | 29 x 21.8 cm

 • Tytuł:   KOBIETA W STROJU ORIENTALNYM, 1858
 • Artysta:  Stanisław Chlebowski
 • Wymiary :  29 x 21.8 cm
 • Technika:  ołówek, akwarela, gwasz, papier
 • Wywoławcza: 5 000 PLN   ten obiekt nie ma ceny rezerwowej
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  


   

  wymiary w świetle passe-partout

  sygn. ołówkiem p.d.: S. Ch.; datowany ołówkiem l.d.: 1858.

  Na odwrocie oprawy nalepka depozytowa Muzeum Narodowego w Krakowie (mpis + atrament): Depozyt p. Kostaneckich | Dz. 68/42 | Nr. 56 ND. 1742. Obok inna nalepka z napisem tuszem: CJB, na niej nalepiona żółta karteczka z literą: S 

  Obraz pochodzi ze znanej krakowskiej kolekcji prof. Kazimierza Kostaneckiego.

  Kazimierz Kostanecki (1863-1940), lekarz, wybitny anatom, profesor i rektor (1913-1916) Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezydent Krakowa (1914-1918). Kolekcjoner i znawca sztuki; posiadał znakomitą kolekcję obrazów i rzeźb polskich artystów, m.in. Grottgera, Matejki, Norblina, Malczewskiego, Fałata, Axentowicza, Wyczółkowskiego, Chełmońskiego, Pugeta. W dniu 6 XI 1939 roku wraz z grupą profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego został aresztowany przez hitlerowców (Sonderaktion Krakau) i wywieziony do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, gdzie zmarł. 

  W 1939 kolekcja K. Kostaneckiego została zdeponowana w Muzeum Narodowym w Krakowie; w 1956 część obrazów została zakupiona do zbiorów Muzeum, a część pozostała w rękach rodziny.

   
Stanisław Chlebowski (1835 - 1884)

Stanisław Chlebowski (Pokutyńce na Podolu 1835 - Kowanówko k. Poznania 1884) - uczeń Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, w czasie studiów kilkakrotnie odznaczany złotymi i srebrnymi medalami, uhonorowany tytułem „kłassnyj chudożnik” I stopnia. W 1862 otrzymał stypendium zagraniczne i wyjechał na dalsze studia do Monachium, a następnie do Paryża, gdzie był uczniem sławnego Jeana Léona Gérôme’a. Z Paryża jeździł do Belgii, Włoch i Hiszpanii. Pierwszy sukces przyniósł mu obraz Joanna d’Arc w więzieniu w Amiens, zakupiony przez Napoleona III do zbiorów państwowych. Pod koniec 1864 wyjechał do Konstantynopola, zaproszony przez sułtana Abdul-Azisa. Tam spędził następnych 12 lat jako nadworny malarz z pracownią w sułtańskim pałacu Dolma Bakcze. Malował wówczas historyczne i batalistyczne obrazy z dziejów Turcji, często według pomysłu i szkiców samego Abdul-Azisa. Jeździł do Kairu, podróżował także do Europy. W 1876 przeniósł się do Paryża, gdzie urządził wspaniałą pracownię, mieszczącą zebraną kolekcję wschodniego rzemiosła, broni i tkanin. Pracował tam, m.in. nad olbrzymim obrazem Zdobycie Konstantynopola przez Mahmuda II; dzieła tego nie dokończył z powodu poważnego wypadku. Ostatnie lata życia (od 1881) spędził w Krakowie. Posiadał liczne ordery i odznaczenia, m.in. tureckie, austriackie, włoskie, belgijskie. Jako malarz był romantykiem-realistą. Zafascynowany barwnością wschodu malował przede wszystkim obrazy o tematyce orientalnej pieczołowicie odtwarzając realia stroju, obyczaju czy krajobrazu. Obok kompozycji historycznych tworzył obrazy rodzajowe, jak Targi na niewolnice, Turczynki nad Bosforem, Jeźdźcy arabscy, sceny z bazarów lub haremów. Malował też portrety i mnóstwo pejzaży z Turcji oraz z podróży do Egiptu czy Włoch, odznaczających się niepowszednimi walorami malarskimi, odczuciem koloru i światła. W kraju obrazy Chlebowskiego zawsze były poszukiwaną rzadkością, do dzisiaj powodzeniem cieszą się także na rynku światowym.
NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
18 03 201215 5 000 PLN 8 500 PLN EURO   USD   PLN