Henryk Siemiradzki | <i>W PRACOWNI MALARZA, 1865 </i> | olej, płótno | 101 x 80.5 cm

 • Tytuł:   W PRACOWNI MALARZA, 1865
 • Artysta:  Henryk Siemiradzki
 • Wymiary :  101 x 80.5 cm
 • Technika:  olej, płótno
 • Wywoławcza: 190 000 PLN   ten obiekt nie ma ceny rezerwowej
 • Informacje dodatkowe:  


  sygn. p.d.: Henryk Siemiradzki | 1865 r (sygnatura drapana)

  Na odwrocie, na górnej listwie krosna nalepka wystawy w TZSP w Warszawie (druk, stempel, atrament) o treści: 42601 Autor Siemiradzki Henryk | Tytuł Akt męski Wykonanie ... | Cena ... Wł. p. Dr. L. Brenneisena Data 5. CZER. 1939 | Sułkowskiego 43.

  Obraz jest wczesnym dziełem artysty, powstałym w czasie studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu (lata 1864-1870). W roku 1939, jako „Akt męski”, obraz był eksponowany na wystawie dzieł Henryka Siemiradzkiego, urządzonej w związku obchodami pierwszego czterdziestolecia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W katalogu tej wystawy wymieniony jest jako własność doktora med. Leopolda Brennejsena, lekarza stomatologa, redaktora „Przeglądu Dentystycznego“.

   

  Obraz opisany w: 

  - „Henryk Siemiradzki 1843-1902”, (wstęp J. Puciata-Pawłowska) Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, lato 1939 roku, [Warszawa 1939], s. 15, nr kat. 1.

   
Henryk Siemiradzki (1843 - 1902)

Henryk Siemiradzki (Pieczeniegi (Biełgorod), koło Charkowa 1843 - Strzałkowo k. Częstochowy 1902) - wybitny malarz-akademik; początkowo uczeń malarza Dymitra Bezperczego w Charkowie, absolwent wydziału przyrodniczego Uniwersytetu w Charkowie – od 1864 kształcił się w petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Za prace studenckie otrzymał pięć srebrnych i dwa złote medale.


W 1871 jako stypendysta Akademii, wyjechał do Monachium, gdzie przebywał przez rok, studiując samodzielnie i utrzymując kontakty z tamtejszą kolonią artystów polskich.
Od roku 1872 stale mieszkał w Rzymie; początkowo miał pracownię przy via Margutta, a od 1884 we własnym pałacyku przy via Gaetta. Uhonorowany członkostwem europejskich Akademii – św. Łukasza w Rzymie (1880), Akademii w Petersburgu, Berlinie, Sztokholmie, Paryżu, Turynie, wielokrotnie nagradzany medalami na wystawach, odznaczany orderami państwowymi (m.in. francuską Legią Honorową i włoskim orderem Corona d’Italia), cieszył się wielkim uznaniem i sławą.
Z krajem utrzymywał stałe i żywe kontakty - przesyłał obrazy na wystawy, a w roku 1879 podarował miastu Krakowowi sławny swój obraz Świeczniki chrześcijaństwa, dając początek zbiorom Muzeum Narodowego.
Namalował kurtyny do teatrów w Krakowie (1896) i we Lwowie (1900; dar artysty dla miasta).

Tematów do swych obrazów szukał przede wszystkim w starożytności; w historii, życiu i mitach dawnej Grecji czy Rzymu. Ale tworzył także sceny religijne (Wniebowstąpienie), obrazy rodzajowe i portrety. Z mistrzowską techniką malował zarówno monumentalne, teatralnie inscenizowane i tłumnie zaludnione płótna, jak i kompozycje kameralne, osadzone bądź w scenerii antycznej, bądź w realiach współczesnych (Z wiatykiem, Z pociechą i pomocą).
Malował dekoracyjne plafony (Wiosna, Jutrzenka, Światło i ciemność), był autorem zespołu malowideł w cerkwi Chrystusa Zbawiciela w Moskwie 1875-1879).
Z upodobaniem malował pejzaż, traktowany bądź jako tło osadzonych w nim scen, a czasem jako samodzielny krajobraz pogrążony w zapadającym zmierzchu lub też opromieniony słońcem.
Ze szczególną maestrią odtwarzał efekty wywołane światłem przenikającym poprzez gałęzie drzew, które – jak pisał H. Sienkiewicz – rzucają mocny cień, wśród którego drgają złociste plamy, utworzone przez promienie słoneczne wciskające się między liście /.../ Nikt tak nie maluje tego ruchu promieni słonecznych, jak Siemiradzki.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
18 03 201238 190 000 PLN - EURO   USD   PLN