Teodor Axentowicz | <i>ZAMYŚLONA, OK. 1930</i> | akwarela, pastel, papier | 62.5 x 48 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

odwrocie obrazu

odwrocie obrazu

 • Tytuł:   ZAMYŚLONA, OK. 1930
 • Artysta:  Teodor Axentowicz
 • Wymiary :  62.5 x 48 cm
 • Technika:  akwarela, pastel, papier
 • Wywoławcza: 24 000 PLN 
 • Informacje dodatkowe:     

  sygn. dwukrotnie: - ołówkiem l.d.: T. Axentowicz

  - kredką pośrodku, po prawej: T. Axentowicz

  Na odwrocie na tekturę naklejony arkusz papieru z tabelami „Płacy dziennej“ (wartości opłat podane w koronach i halerzach).

Teodor Axentowicz (1859 - 1938)

Teodor Axentowicz (Braszów w Siedmiogrodzie 1859 - Kraków 1938)- malarz, pastelista, litograf - był, w swoim czasie, jednym z najbardziej znanych i cenionych malarzy polskich. Kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, a następnie uzupełniał studia w Paryżu, gdzie przebywał przez kilkanaście lat. Brał udział w paryskich Salonach; w 1890 otrzymał członkostwo Société Nationale des Beaux-Arts. W tym czasie wielokrotnie wyjeżdżał też do Londynu.

W 1895 powrócił do kraju i zamieszkał na stałe w Krakowie, powołany na profesora tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych (od 1900 Akademii). W uczelni tej nauczał nieprzerwanie do 1934, dwukrotnie pełniąc funkcję rektora. Był jednym z członków-założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, członkiem wiedeńskiej „Secesji” i współpracownikiem jej pisma „Ver Sacrum”. Powodzenie przyniosły mu zwłaszcza idealizowane wizerunki wytwornych dam oraz wdzięczne portrety dziecięce. Malował też obrazy o tematyce rodzajowej; był jednym z pierwszych malarzy Huculszczyzny i Hucułów.
Tworzył obrazy historyczne i kompozycje symboliczne związane z upływem czasu i przemijaniem. We wczesnym, monachijskim okresie były to obrazy utrzymane w duchu akademickiego realizmu; na późniejszą twórczość artysty wywarło wpływ angielskie malarstwo XVIII w. oraz dzieła malarzy współczesnych - Boldoniego, Whistlera, Sargenta. Jego obrazy cechuje dekoracyjność, elegancja, świeżość subtelnej gamy kolorów i delikatna secesyjna stylizacja.
Początkowo malował olejno i akwarelą, a po 1890 przede wszystkim mistrzowsko opanowaną techniką pastelu. Zajmował się ilustratorstwem i litografią, projektował plakaty wystaw „Sztuki”.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
09 12 201237 24 000 PLN - EURO   USD   PLN