Julian Fałat | <i>OGRÓD W NIEŚWIEŻU, 1898</i> | akwarela, papier | 54.5 x 99 cm

 • Tytuł:   OGRÓD W NIEŚWIEŻU, 1898
 • Artysta:  Julian Fałat
 • Wymiary :  54.5 x 99 cm
 • Technika:  akwarela, papier
 • Wywoławcza: 100 000 PLN 
 • Informacje dodatkowe:     

  sygn. u dołu, pośrodku: Jul Fałat 1898 Nieswież

   

  W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX w. Fałat wielokrotnie jeździł do Nieświeża, „stolicy magnackiego rodu Radziwiłłów, tętniącej niegdyś życiem i fantazją“. Po raz pierwszy był tam w lutym 1886 z okazji polowania urządzonego przez ks. Radziwiłłów. Początkowo przyjeżdżał tu głównie zimą, malując pejzaże i sceny z zimowych polowań. Ale odwiedzał Nieśwież także latem i jesienią „aby gruntownie poznać ten już ukochany świat“, Te wyjazdy także znalazły odbicie w jego malarstwie (np. Odpoczynek myśliwych w lesie, 1889). 

  Jednak nie same polowania były przedmiotem zainteresowania artysty. Jak zawsze i wszędzie, tak i tutaj zachwycały go pejzaż i cała wspaniała feeria barw lasów, pól, ogrodów. Przykładem może być prezentowana akwarela powstała w r. 1898, kiedy Fałat odwiedził Nieśwież już jako dyrektor krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych. Jest to obraz zachwycający, obraz który budzi podziw dla artysty, jego artyzmu i mistrzostwa z jakim posługiwał trudną techniką akwareli. Kompozycja pełna jest światła, koloru, powietrza. Przedstawiony tu daleki widok Nieświeża z kościołem Bożego Ciała i budynkami Kolegium oo. Jezuitów, widziany ujęty został zza bujnych, grających barwami kwiatów i zieleni klombów ogrodu. 

  (przytoczone cytaty: J. Fałat, Pamiętniki, Katowice 1987, s. 139, 162).

Julian Fałat (1853 - 1929)

Julian Fałat (Tuligłowy k. Lwowa 1853 - Bystra k. Bielska 1929) - malarz i pedagog - jeden z najwybitniejszych artystów polskich okresu przełomu XIX i XX wieku, członek polskich i europejskich stowarzyszeń twórczych oraz Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, wielokrotnie odznaczany medalami na wystawach międzynarodowych. Studiował malarstwo u Władysława Łuszczkiewicza i Leona Dembowskiego w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1868-71 i 1881) i w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Alexandra Strähubera i Johana Leonhardta Raaba (1877-80). Po studiach spędził kilka miesięcy w Rzymie, w 1884 był w Paryżu i w Hiszpanii, a w 1885 odbył podróż morską dookoła świata. W 1886 podczas polowania u ks. Radziwiłłów w Nieświeżu poznał późniejszego cesarza Niemiec Wilhelma II - dla którego następnie w latach 1886-95 pracował w Berlinie jako malarz nadworny. W latach 1894-96 współpracował z Wojciechem Kossakiem przy panoramie "Berezyna". W 1895 został powołany na stanowisko dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, w której gruntownie zreformował system nauczania, przekształcając tę uczelnię w nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych (r.1900). Do roku 1910 był rektorem Akademii; po przejściu na emeryturę osiadł w miejscowości Bystra k. Bielska. Znakomity akwarelista, malował także olejno. We wcześniejszym okresie tworzył w konwencji realistycznej, z czasem rozjaśnił i wzbogacił paletę, a w akwarelach wprowadzał rozlewną plamę barwną. Zasłynął jako malarz scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii; malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety, widoki miejskie.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
09 12 201239 100 000 PLN - EURO   USD   PLN