Tadeusz Makowski | <i>CHŁOPCZYK Z KRÓLICZKIEM, 1926-1927</i> | olej, deska | 40.2 x 27.2 cm

 • Tytuł:   CHŁOPCZYK Z KRÓLICZKIEM, 1926-1927
 • Artysta:  Tadeusz Makowski
 • Wymiary :  40.2 x 27.2 cm
 • Technika:  olej, deska
 • Wywoławcza: 180 000 PLN   ten obiekt nie ma ceny rezerwowej
 • Informacje dodatkowe:  


  sygn. l.d.: Tadé | Makowski 

  Na odwrocie napis farbą: 362; ponadto ślad po napisie czerwoną kredką. 

   

  Obraz pochodzi z dawnych warszawskich zbiorów Andrzeja Rotwanda (1878-1951) - inżyniera, przemysłowca i bankowca, mecenasa sztuki, społecznika. W tej wspaniałej kolekcji liczącej ponad setkę obrazów polskich malarzy były, m.in. dzieła tej miary co Śmierć Ellenai Jacka Malczewskiego czy Utarczka Józefa Brandta (patrz także nr kat. 58).

   

  Od roku 1918 w obrazach i rysunkach Makowskiego coraz częściej pojawiają się dzieci. Artysta malował je także i wcześniej, teraz jednak stają się niemal wiodącym motywem jego kompozycji. Są to obrazy malowane często na deseczkach niewielkiego formatu, traktowane dość szkicowo. Poważne twarzyczki małych modeli artysty „tracą niejako trzeci wymiar, stają się bardziej płaskie, mniej realne. Okrągły owal twarzy, okrągłe oczy powodują, że są jeszcze bardziej ‘dziecinne’, jakby dziecinną rysowane ręką. [...] W obrazach olejnych gama kolorystyczna, początkowo dość ciemna, z biegiem czasu rozjaśnia się“, a około 1920 następuje „znaczne uproszczenie dziecięcej fizjonomii: rysunek staje się delikatniejszy, faktura gładsza, modelunek bardziej kontrastowy. (cyt. za W. Jaworska, Tadeusz Makowski, Kraków 1999, s. 16). Sposób traktowania motywu dziecka zmieniał artysta także i w latach późniejszych. 

  Prezentowanego tu Chłopczyka z króliczkiem zaliczyć można do dzieł powstałych zapewne podczas pobytu Makowskiego w Breuilpont, wiosce w Górnej Normandii położonej około 120 km od Paryża, gdzie artysta spędzał lato 1926 oraz wiosnę i jesień 1927. Bezpośrednio wiązać go można z dużym płótnem Podwórko fermy i dzieci (95,5 x 130 cm; MNW), w którego dalekim tle widać kościół i zabudowania Breuilpont. W obrazie tym odnajdujemy tego samego chłopczyka, w tej samej czapeczce i okryciu, a w tle widać także białego króliczka. Pozwala to uznać Chłopczyka z króliczkiem za studium malarskie wykorzystane później przez Makowskiego w większej kompozycji. 

  Porównaj: 

  - W. Jaworska, Tadeusz Makowski. Życie i twórczość, Wrocław-Warszawa-Kraków 1964, s. 188, nr kat. 430;

  - E. Zawistowska, Tadeusz Makowski. Dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, MNW, Warszawa 2003, s. 128, il.

   
Tadeusz Makowski (1882 - 1932)

Tadeusz Makowski (Oświęcim 1882 - Paryż 1932- malarz, grafik; w latach 1903-1908 studiował malarstwo u Józefa Mehoffera i Jana Stanisławskiego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

W czasie studiów podróżował do Wenecji, po ich ukończeniu wyjechał do Paryża i tam pozostał na stałe. W czasie I wojny światowej przebywał w Bretanii, przyjaźniąc się z Władysławem Ślewińskim. W 1916 wrócił do Paryża, skąd wyjeżdżał do Owernii, Holandii i Belgii. W początkach twórczości inspirował się malarstwem P. Puvis de Chavannesa.

W latach 1912-1915 w jego obrazach widoczna jest fascynacja kubizmem, w latach późniejszych także inspiracje dawnym malarstwem holenderskim i polską sztuką ludową. Z czasem artysta coraz bardziej upraszczał formę, dochodząc do stworzenia „własnego systemu znaków plastycznych“. Szczególnie często malował dzieci, w latach późniejszych także starych ludzi, a zawsze chętnie kwiaty i pejzaże. Wiele wystawiał we Francji, natomiast w kraju nie był specjalnie znany.

Jedyna większa wystawa jego prac odbyła się w roku 1936 w warszawskim Instytucie Propagandy Sztuki. Dziś jest uznany za jednego z najciekawszych malarzy polskich okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Jego twórczość, wnikliwie opracowana i omówiona w pismach prof. W. Jaworskiej, prezentowana była w 1960 na wystawie monograficznej w Muzeum Narodowym w Warszawie, na wystawie w 1990/1991 prezentowanej w Bochum i Muzeum Narodowym w Warszawie i na ostatniej wystawie w Muzeum Śląskim w Katowicach i ponownie w Muzeum w Warszawie.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
09 12 201291 180 000 PLN - EURO   USD   PLN