Władysław Czachórski | <i>GŁÓWKA. DZIEWCZYNA Z GOŹDZIKAMI, 1899</i> | olej, deska | 17.3 x 13 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

odwrocie obrazu

odwrocie obrazu

 • Tytuł:   GŁÓWKA. DZIEWCZYNA Z GOŹDZIKAMI, 1899
 • Artysta:  Władysław Czachórski
 • Wymiary :  17.3 x 13 cm
 • Technika:  olej, deska
 • Wywoławcza: 30 000 PLN   ten obiekt nie ma ceny rezerwowej
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  


   

  sygn. l.g.: Czachórski | 1899 

   

  Na odwrocie mała nalepka z numerem: 7322. 

  Ponadto w połowie zachowana drukowana nalepka angielskiej firmy WINDSOR & NEWTON oferującej materiały malarskie i papiernicze.

   

  Czachórski, mistrz efektownych obrazów z postaciami pięknych dam w pełnych przepychu wnętrzach, malował także mniejsze kompozycje portretowe, tzw. „główki“ kobiece. Przedstawiał je zazwyczaj na tle wzbogaconym o motywy roślinne. O sukcesie tych obrazów decydował nie tylko znakomity warsztat, precyzja ręki czy staranne wykończenie, ale także delikatność, wdzięk i urok modelek, które artysta potrafił znakomicie odtworzyć. „Główki“ podobały się powszechnie, rozchwytywane były natychmiast po ukończeniu, miały stałych i wiernych odbiorców. Namalowana w roku 1899 Dziewczyna z goździkami jest zapewne jednym z obrazów, o których Czachórski pisał 18 kwietnia: „zabrałem się ostro do roboty - zacząłem trzy większe obrazy i trzy małe i malutkie - malując to ten, to ów na przemian - taka manipulacja odświeża. Jeden obraz już wkrótce kończę i oddaję.“ (cyt. za: Władysław Czachórski 1850-1911 w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci artysty. Katalog wystawy [teksty L. Lameński, D. Kubacka], Muzeum Lubelskie, Lublin 2001, s. 33).

   

  Obraz był reprodukowany w:

  - „Tygodnik Ilustrowany“ 1904, 1. półrocze, nr 3 z dnia 16 stycznia 1904, il. na s. 43 [tu p.t. Studium].

   
Władysław Czachórski (1850 - 1911)

Władysław Czachórski, obok Józefa Brandta i Alfreda Wierusza Kowalskiego, był najwyżej cenionym i najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium przełomu XIX i XX wieku.

Studia artystyczne rozpoczął u R. Hadziewicza w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1866-1867), następnie kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie (1868) oraz od 1869 w Akademii w Monachium, pod kierunkiem H. Anschütza, O. Seitza, A. Wagnera i K. Piloty’ego.
Akademię ukończył w roku 1873, odznaczony srebrnym medalem za Scenę z „Kupca weneckiego“. W latach 1874-1877 podróżował do Włoch, Francji i kilkakrotnie przyjeżdżał do kraju. W 1879 na stałe osiadł w Monachium i wziął udział w II Wszechświatowej Wystawie Sztuki w monachijskim Glaspalast, na której otrzymał złoty medal za obraz Aktorzy przed Hamletem. Powszechnie ceniony i szanowany, w roku 1893 został odznaczony bawarskim Orderem Św. Michała.

Był członkiem monachijskiego Kunstvereinu, członkiem Akademii berlińskiej i honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Brał udział w licznych wystawach, m.in. wielokrotnie w Monachium, Wiedniu, Berlinie, Dreźnie oraz w Krakowie, Warszawie, w Łodzi i we Lwowie.

Malował obrazy o tematyce szekspirowskiej, martwe natury, wnętrza, pejzaże, portrety i - przede wszystkim - kameralne sceny salonowe z postaciami pięknych, delikatnych dam, które niby „zaczarowane księżniczki w atłasowych szatach żyją w świecie szczęśliwości, beztroski, wiecznej pogody, ciągłego uśmiechu i wytworności“. Doskonałość warsztatu, elegancja, finezja i mistrzostwo w odtwarzaniu detali bogatych strojów, tkanin, kwiatów i zbytkownych przedmiotów sprawiły, że właśnie te obrazy znajdowały najwięcej nabywców.

Sukces i ogromne powodzenie Czachórskiego na europejskim rynku sztuki spowodowały, że tylko niewiele jego dzieł trafiło do zbiorów polskich. Większość z nich zgromadziła monograficzna wystawa prac artysty przygotowana w roku 2001 przez Muzeum Lubelskie w Lublinie.
NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
17 03 201317 30 000 PLN 36 000 PLN EURO   USD   PLN