Teofil Kwiatkowski | <i>MYŚLIWY Z PSEM, 1836</i> | olej, płótno | 46.5 x 38 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

nalepka ramiarza Michela R.

nalepka ramiarza Michela R.

 • Tytuł:   MYŚLIWY Z PSEM, 1836
 • Artysta:  Teofil Kwiatkowski
 • Wymiary :  46.5 x 38 cm
 • Technika:  olej, płótno
 • Wywoławcza: 39 000 PLN 
 • Informacje dodatkowe:     

  sygn. p.d.: Teo. Kwiatkowski | 1836

  Na krośnie nalepka ramiarza Michela R. w Chene-Bourg (Szwajcaria)

   

  Myśliwy z psem - oznaczony datą 1836 - jest jednym z najwcześniejszych dzieł Teofila Kwiatkowskiego, powstałym w pierwszych latach jego pobytu we Francji. Wobec niewielu zachowanych olejnych prac artysty, jest to niezwykle interesujący przykład jego malarstwa, prawdziwy rarytas kolekcjonerski. Romantyczny w wyrazie, portret nieznanego mężczyzny - przy dość konwencjonalnym ujęciu samej sylwetki modela, jednak z tendencją do jego pogłębionej charakterystyki - w partiach krajobrazu stanowi zapowiedź późniejszych, wrażliwie i z czułością malowanych pejzaży z doliny Cousin. Uwagę zwraca też pies, motyw powtarzający się w obrazach artysty w podobnym ujęciu. 

  Można domniemywać, że obraz powstał na zamówienie uzyskane poprzez działające w Paryżu polskie Towarzystwo Politechniczne, które miało, m.in. „ułatwić Rodakom oddającym się sztukom, kunsztom i rzemiosłom /.../ wynajdywać obstalunki na roboty, których się podejmować mogą”; w tym malarzom „na obrazy oryginalne, na portrety, kopie, na pejzaże” [cyt. za: A. Melbechowska-Luty, Teofil Kwiatkowski 1809-1891, Wrocław-Warszawa-Kraków 1966, s. 27].

Teofil Kwiatkowski (1809 - 1891)

Teofil Kwiatkowski (Pułtusk 1809 - Avallon w Burgundii 1891) - wybitny przedstawiciel romantyzmu w malarstwie polskim - w latach 1825-1830 studiował malarstwo na Oddziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego u A. Brodowskiego i A. Blanka. Jako oficer 4. pułku piechoty walczył w powstaniu listopadowym; po klęsce jego emigrował do Francji, gdzie pozostał do końca życia. początkowo przebywał w Avignonie, później w Paryżu. Tu studiował jeszcze u A. Toussainta, P. Sentiesa, J. L. Dulonga i L. Cognieta. Utrzymywał bliskie kontakty ze środowiskiem emigracyjnym, m.in. z rodziną ks. Czartoryskich, Adamem Mickiewiczem, Fryderykiem Chopinem, Cyprianem Kamilem Norwidem, Teofilem Lenartowiczem. Wielokrotnie portretował Chopina (także na łożu śmierci), któremu poświęcił też dużą, symboliczną kompozycję Bal w Hôtel Lambert - Polonez Chopina. Malował piękne, przesycone romantyczną aurą krajobrazy z Prowansji i Burgundii. Malował obrazy olejne i bardzo liczne, mistrzowskie akwarele – portrety, pejzaże, sceny rodzajowe, patriotyczne, kostiumowe i alegoryczne. Jego dzieła odznaczają się niepoślednimi walorami kolorystycznymi, emocjonalnym stosunkiem do natury, a także typowo romantyczną skłonnością do fantazji i metafory, zabarwionej często odcieniem melancholii. Artysta wystawiał, m.in. na oficjalnych Salonach paryskich (1839-1881), nadsyłał swe prace także na wystawy krajowe (1862-1873 TZSP w Warszawie). Jego obrazy, akwarele, rysunki znajdują się w Muzeum Mickiewicza w Paryżu, w zbiorach Muzeów Narodowych w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, pozostałe są w rękach prywatnych we Francji. Na rynku antykwarskim są niebywałą rzadkością.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
09 06 201335 39 000 PLN - EURO   USD   PLN