Wilhelm Kotarbiński | <i>EGIPCJANKA, OK. 1900</i> | olej, płótno | 125 x 63 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

napisy ołówkiem na odwr.

napisy ołówkiem na odwr.

napisy ołówkiem na odwr.

napisy ołówkiem na odwr.

Obraz w ramie.

Obraz w ramie.

 • Tytuł:   EGIPCJANKA, OK. 1900
 • Artysta:  Wilhelm Kotarbiński
 • Wymiary :  125 x 63 cm
 • Technika:  olej, płótno
 • Wywoławcza: 80 000 PLN   ten obiekt nie ma ceny rezerwowej
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  


  sygn. p.d.: WKotarbiński 

  Na odwr. pł. napisy oł.: S. de Waldom (?) | Warszawa 12.6.33 r.; Miro[n]ov (?); [nieczyt.] 19 II 13 Kiev. Na g. listwie krosna: 124 x 62

  Obraz z dawnych zbiorów Jana Siecińskiego (zm. 1933), kapitana W.P., posła na Sejm RP.

  W swojej bogatej twórczości artysta sięgał także po motywy egipskie - tworząc fantastyczno-symboliczne kompozycje z piramidami czy Sfinksem (Mgła znad Nilu). Malował też - zbliżone do naszego obrazu - sceny o charakterze rodzajowo-bajkowym, gdzie drobnym postaciom odzianych w białe szaty Egipcjanek towarzyszą ibisy, ptaki czczone jako święte, które przeniesione poza Egipt, umierają z tęsknoty (Kleopatra, Egipcjanka wśród ibisów).

Wilhelm Kotarbiński (1849 - 1922)

Wilhelm Kotarbiński (Nieborów 1849 – Kijów 1921 lub 1922) kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem Rafała Hadziewicza (lata1867-1871), a od roku 1872 także w Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Po ukończeniu studiów otworzył w Rzymie własną pracownię, w której udzielał także lekcji rysunków; jego uczennicą była m.in. Maria Baszkircew. Do kraju wrócił w 1888 i odtąd przebywał głównie we własnym majątku Kalsk (lub Kulsk) na Białorusi. Stamtąd wielokrotnie wyjeżdżał do Kijowa, gdzie miał pracownię w hotelu Praga, uczestniczył w wystawach kijowskiego Tow. Artystycznego, a w 1893 był współzałożycielem Tow. Malarzy Kijowskich. Wraz z P. Swiedomskim, M. Niestierowem i M. Wrublem pracował przy dekoracji freskami kijowskiego soboru Św. Włodzimierza (ukończone 1894-1895). Był także autorem dekoracyjnych plafonów i malowideł ściennych m.in. w domu M. Tereszczenki i w pałacu B. Chanenki w Kijowie oraz w salonach pałaców w Petersburgu i Moskwie. Malował przede wszystkim kompozycje o tematach biblijnych bądź antycznych – z życia starożytnego Wschodu, Grecji i Rzymu; tworzył też pejzaże oraz sceny fantastyczne i symboliczne. Jego obrazy wyróżniają się wyrafinowaną kolorystyką, swobodną techniką, swoistą stylizacją form i specyficznym, często tajemniczym nastrojem. Największa popularność artysty przypada na dziewięćdziesiąte lata XIX wieku, kiedy – ze względu na „antyczną” tematykę swych obrazów – bywał porównywany z Siemiradzkim. Dzieła Kotarbińskiego rzadko pojawiają się na rynku sztuki; większość jego prac zaginęła bądź uległa zniszczeniu w czasie pierwszej wojny światowej i rewolucji bolszewickiej.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
08 12 201363 80 000 PLN 142 000 PLN EURO   USD   PLN