Alfred Wierusz-Kowalski | <i>KAUKASKI ZWIAD, 1880</i> | olej, płótno | 61 x 101 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

nalepka londyńskiej firmy William & Son’s

nalepka londyńskiej firmy William & Son’s

 • Tytuł:   KAUKASKI ZWIAD, 1880
 • Artysta:  Alfred Wierusz-Kowalski
 • Wymiary :  61 x 101 cm
 • Technika:  olej, płótno
 • Wywoławcza: 600 000 PLN 
 • Informacje dodatkowe:  

  sygn. p.d.: A. Wierusz-Kowalski
  Z tyłu na ramie nalepka londyńskiej firmy William & Son’s
   
  Motywy kaukaskie pojawiały się w obrazach Wierusza-Kowalskiego głównie w latach 1880-1885. Artysta, który podobnie jak i inni malarze monachijscy zafascynowany był egzotyką tematu i „romantyczną“ aurą opowieści o Szamilu i walkach ludów Kaukazu o niepodległość, często malował czerkieskich jeźdźców, przemierzających górskie bezdroża. W roku 1880 na Salonie paryskim wystawił inny Kaukaski zwiad i Górali kaukaskich, podobny obraz pt. Czerkiesi w 1892 pokazał także w warszawskim TZSP.
   
  Obraz opisany i reprodukowany w:
  - H. P. Bühler, Jäger, Kosaken und polnische Reiter. Josef von Brandt Alfred von Wierusz-Kowalski, Franz Roubaud und der Münchner Polenkreis, Hildesheim - Zürich - New York 1993, il. 121 na s. 123 (Kaukasische Auklärung);
  - H. P. Bühler, Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni, Warszawa 1998, il. 121 na s. 119 (Kaukaski zwiad).
Alfred Wierusz-Kowalski (1849 - 1915)

Alfred Wierusz-Kowalski (Suwałki 1849 – Monachium 1915) - jeden z najwybitniejszych polskich malarzy tzw. szkoły monachijskiej był, obok Józefa Brandta i Władysława Czachórskiego, także najpopularniejszym z polskich artystów osiadłych i stale działających w Monachium.
Zamieszkał tam w roku 1873, już po studiach w Warszawie i w Dreźnie. Przez rok uczył się jeszcze w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Alexandra Wagnera, a następnie przeniósł się do prywatnej pracowni Brandta.
Uznanie krytyki i publiczności zdobył wcześnie; jego obrazy, odznaczane medalami na wystawach były rozchwytywane przez kolekcjonerów i niemieckich handlarzy. W roku 1890 został honorowym profesorem Akademii monachijskiej.
Malował sceny rodzajowe i rodzajowo-historyczne z motywami jeźdźców, rycerzy, myśliwych, koni, wilków i śniegów. Po podróży do Afryki w roku 1903 podejmował też tematy orientalne. W polskich zbiorach muzealnych znalazło się stosunkowo niewiele prac artysty – jego obrazy sprzedawane głównie na rynku niemieckim w większej liczbie trafiały do kolekcji prywatnych, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Obecne często pojawiają się i na polskim rynku sztuki, zawsze budząc zainteresowanie kolekcjonerów.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
14 06 201552 600 000 PLN - EURO   USD   PLN