Feliks Michał Wygrzywalski | <i>SPRZEDAWCY DYWANÓW, PO 1930</i> | olej, płótno | 55 x 75 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

 • Tytuł:   SPRZEDAWCY DYWANÓW, PO 1930
 • Artysta:  Feliks Michał Wygrzywalski
 • Wymiary :  55 x 75 cm
 • Technika:  olej, płótno
 • Wywoławcza: 12 000 PLN   ten obiekt nie ma ceny rezerwowej
 • Informacje dodatkowe:  


  sygn. p.d.: F.M. Wygrzywalski senior

  Na odwrocie, na płótnie okrągły stempel z napisem w otoku: FELIKS MICHAŁ WYGRZYWALSKI; w centrum - niewyraźnie odbity - kartusz herbowy.

  Prezentowany tu obraz należy do zespołu dzieł Wygrzywalskiego o tematyce orientalnej, malowanych od roku 1906, po podróży artysty do Egiptu. Obrazy te - pociągające barwnością, światłem i egzotycznym tematem - z czasem stały się najłatwiej rozpoznawalnymi pracami malarza, a Modlitwy Arabów, Sprzedawcy dywanów czy sceny haremowe łatwo znajdowały nabywców. Wydaje się, że Wygrzywalski malował je chętnie, z upodobaniem wynajdując różne układy kompozycyjne. 

   

Feliks Michał Wygrzywalski (1875 - 1944)

Feliks Michał Wygrzywalski (Przemyśl 1875 - okolice Rzeszowa 1944) w latach 1893-98 studiował w ASP w Monachium pod kierunkiem J.C.Hertericha i K.Marra. Studia uzupełniał w Académie Julian w Paryżu. Już w czasie studiów wyjeżdżał do Włoch, a po 1900 przez kilka lat mieszkał w Rzymie. W 1906 podróżował do Egiptu. W 1908 na stałe osiadł we Lwowie. W latach 1909-14 pracował w tamtejszym teatrze jako inspektor sceny. Jeszcze kilkakrotnie podróżował do Włoch. Był malarzem realistą; we wcześniejszym okresie twórczości skłaniał się ku naturalizmowi i silnej ekspresji. Dużą wagę przywiązywał do efektów świetlnych, stosował bogatą, żywą gamę barwną. We wczesnych obrazach często przedstawiał ludzką pracę (Burłacy) lub dramatyczne wydarzenia i napięcia społeczne (Strajk, Chleba nam głodnym). Malował też portrety, akty, pejzaże nadmorskie, krajobrazy z Włoch i Ukrainy. Po podróży do Egiptu w jego malarstwie powtarzały się motywy i tematy orientalne (Modlitwa Arabów, Sprzedawcy dywanów). Zajmował się dekoracyjnym malarstwem ściennym, m.in. w 1908 zaprojektował, a później wykonał alegoryczne malowidła do gmachu Izby Handlowo-Przemysłowej we Lwowie. Zajmował się grafiką, ilustrował książki i czasopisma, projektował witraże, kostiumy i dekoracje teatralne (m.in. do Peer Gynta, Irydiona, Nocy listopadowej).

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
12 10 201460 12 000 PLN - EURO   USD   PLN