Olga Boznańska | <i>KWIATY W OKNIE, PRZED 1890</i> | olej, płótno | 30.5 x 20 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

odwrocie obrazu

odwrocie obrazu

 • Tytuł:   KWIATY W OKNIE, PRZED 1890
 • Artysta:  Olga Boznańska
 • Wymiary :  30.5 x 20 cm
 • Technika:  olej, płótno
 • Wywoławcza: 45 000 PLN 
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  


  sygn. l.d.: Olga v Boznańska

  Na odwrocie naklejona karta maszynopisu z orzeczeniem dra Kazimierza Buczkowskiego potwierdzającego autorstwo Boznańskiej i datującego obraz na wczesne, monachijskie lata jej twórczości.

  Orzeczenie, opatrzone pieczątkami imiennymi i podpisem K. Buczkowskiego, wystawione zostało w Krakowie dn. 16 maja 1950 r.

  Obraz pochodzi z pierwszych lat monachijskich studiów Boznańskiej,powstał zapewne jeszcze przed rokiem 1890. Motyw ustawionych w oknie doniczek z kwiatami znamy nie tylko z innych obrazów artystki, ale także z fotografii przedstawiających okno jej pracowni.

  Wydaje się, że głównym przedmiotem zainteresowania artystki było tu światło - rozjaśniające wnętrze czy załamujące się na liściach kwiatów.

Olga Boznańska (1865 - 1940)

Olga Boznańska (Kraków 1865 - Paryż 1940)– wybitna malarka polska – kształciła się w Krakowie, początkowo pod kierunkiem matki, nauczycielki rysunków Eugenii Mondan, później prywatnie u J. Siedleckiego i K.Pochwalskiego. W latach 1884-1886 uczęszczała także na Wyższe Kursy Artystyczne dla Kobiet Adriana Baranieckiego, pracując pod kierunkiem H. Lipińskiego i A.Piotrowskiego. W 1886 wyjechała do Monachium gdzie studiowała jeszcze u Karla Kricherdorfa i Wilhelma Dürra. Od 1889 pracowała samodzielnie i miała w Monachium własną pracownię. W 1895 nauczała w prywatnej szkole malarstwa Theodora Humla. Z Monachium wielokrotnie jeździła do kraju, a także do Francji i Szwajcarii. W 1898 przeniosła się na stałe do Paryża, gdzie – przez lata – była jedną z czołowych postaci polskiej kolonii artystycznej. Debiutowała w roku 1886 na wystawie w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych i odtąd stale uczestniczyła w wystawach krajowych i zagranicznych, zdobywając medale i wyróżnienia. W roku 1910 otrzymała francuską Legię Honorową, w roku 1938 order Polonia Restituta. Należała do wielu znaczących – polskich i europejskich – stowarzyszeń artystycznych. Główną domeną jej twórczości był portret – we wcześniejszym, monachijskim okresie często cało postaciowy, monumentalny i zwarty w formie; w czasach paryskich bardziej kameralny, nastrojowy, o zróżnicowanych walorowo plamach barwnych podporządkowanych dominacji jednego tonu, gubiących kontury i zacierających ostrość planów. Malowała też martwe natury i, stosunkowo rzadko, pejzaże miejskie oraz kompozycje rodzajowe.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
14 06 201560 45 000 PLN 45 000 PLN EURO   USD   PLN