Stasys Eidrigevičius | <i>SMUTEK, 1991</i> | pastel, płyta, korzenie, drewno | 198 x 39 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

odwrocie

odwrocie

 • Tytuł:   SMUTEK, 1991
 • Artysta:  Stasys Eidrigevičius
 • Wymiary :  198 x 39 cm
 • Technika:  pastel, płyta, korzenie, drewno
 • Wywoławcza: 6 000 PLN 
 • Informacje dodatkowe:  

  na odwr. na płycie napis oł.: 61 | Paris
   
  „Smutki“ były wystawiane, m.in. w warszawskiej Galerii Zapiecek, w Seed Hall (Seibu, Tokio) oraz w Musee d’Art et d’Historie (Saint Denis, Francja) w 1991 roku. Wystawie w Zapiecku towarzyszył katalog. (Stasys. Smutki, Galeria Zapiecek, Warszawa 1991).
   
  Smutki - dlaczego? Kilka lat temu chodząc po polach i dołach, zobaczyłem wyrwane drzewa i drzewka. Inaczej mówiąc - wykarczowane. Oglądałem, przerzucałem je długo, zastanawiałem się. Wiadomo, jaki czeka je los - do pieca. Postanowiłem uratować je, a nawet więcej - przywrócić im życie, tylko korzeniami ku chmurom. Dobierałem je parami, jakby swatałem. Poprzez te czupryny z korzeni pary nabierały innego charakteru. Każdej stworzyłem twarz, czasem montując ją jak kolaż, czasem owijając gałązkami. Powstała cała rodzina Smutków, którą od czasu do czasu ubieram w różne szaty. Wtedy one grzecznie „pozują“ do zdjęć, albo całą procesją spacerują po Placu Zamkowym, po Starym MIeście i wracają z powrotem do mojej pracowni na Bednarskiej. Z ich twarzy bije tęsknota za miejscami, z których przybyły. Dotychczas zawitały one do Galerii Zapiecek, w drewnianych pudłach leciały do Tokio...
  [wypowiedź artysty, w: Stasys 50. Wystawa retrospektywna, kat. red. J. Grabski, IRSA, Kraków 1999, r. IX, s. 371]

   
   
Stasys Eidrigevičius (1949)

Stasys Eidrigevičius (Medyniszki na Litwie 1949, mieszka i tworzy w Warszawie) uczył się w szkole rzemiosł artystycznych w Kownie i w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie, który ukończył w 1973. Debiutował w 1970 w Wilnie, prezentując wystawę malarstwa i ekslibrisów. W 1979 po raz pierwszy wystawiał w Warszawie. Od 1980 mieszka i tworzy w Polsce. W 1981 wstąpił do ZPAP, jest też członkiem międzynarodowych zrzeszeń artystów IAA i AIAP. Początkowo dał się poznać jako twórca ekslibrisów i miniatur graficznych, wykonywanych z niezwykłą precyzją w technikach metalowych. Dziedziną, w której zasłynął najbardziej, jest plakat. Podobnie jak artyści „polskiej szkoły plakatu” lat 50. i 60. Eidrigevicius tworzy w wypracowanej przez siebie stylistyce, która dominuje nad funkcjonalną stroną projektowanych przezeń plakatów. Powtarzającym się motywem jego prac jest głowa, na której artysta dokonuje wielorakich zabiegów artystycznych, głównie deformacji. Zajmuje się też ilustracją książkową, rysunkiem i malarstwem i formami rzeźbiarskimi.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
16 06 201555 6 000 PLN - EURO   USD   PLN