Anastazy Raczyński | <i>Z PODRÓŻY DO TURCJI FONTANNA PUBLICZNA,1814-1820</i> | akwarela, tusz, ołówek papier | 15.2 x 22.8 cm

 • Tytuł:   Z PODRÓŻY DO TURCJI FONTANNA PUBLICZNA,1814-1820
 • Artysta:  Anastazy Raczyński
 • Wymiary :  15.2 x 22.8 cm
 • Technika:  akwarela, tusz, ołówek papier
 • Wywoławcza: 1 000 PLN 
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  

  sygn. p.g.: A Raczyński
   
  Akwarela jest wstępnym projektem ilustracji opracowanej później szczegółowo przez Ludwika Fuhrmanna i zamieszczonej (reprodukcja miedziorytnicza Stammera z Drezna) w Dzienniku podróży do Turcyi odbytey w roku MDCCCXIV przez Edwarda Raczyńskiego wydanym we Wrocławiu w roku 1821.
  Autorem Dziennika... był Edward Raczyński, starszy brat Atanazego; książka zawierała ponad 90 miedziorytów opracowanych przez najlepszych artystów-grafików z Drezna, Wiednia, Rzymu, Berlina i Pragi. Kilka z nich wykonano na podstawie wstępnych rysunków Atanazego. Ilustracja przedstawiająca przydrożną, publiczną fontannę koresponduje z fragmentem tekstu opisującego drogę z Rodosto (Tekirdag) do Sylivri: „Po południu przybyłem do fontanny w cieniu rozłożystego drzewa nad drogą zbudowanej. Godną naśladowania jest staranność, z którą w Państwie Ottomańskim dla wygody podróżnych wodę sprowadzają; przyjemnie mi było widzieć /.../ nad wszystkimi niemal drogami wznoszące się takowe hydrauliczne budowy...“
   
  Porównaj:
  - Dziennik podróży do Turcyi odbytey w roku MDCCCXIV przez Edwarda Raczyńskiego, W Wrocławiu drukiem Grassa Bartha i Kampanii R. MDCCCXXI, tekst na s.164-165, il. Nro 76 [podpis pod ilustracją: Fontanna publiczna rysowana przez Atanazego Hr: Raczyńskiego; szkicował L. Fuhrman; Sztychował Stammer w Dreźnie].
   

   
   
Anastazy Raczyński (1788 - 1874)

Atanazy Raczyński – hrabia, ordynat obrzycki, wybitny kolekcjoner i znawca malarstwa; studiował we Frankfurcie (1805-1806) i Berlinie. W latach 1806-1809 służył w wojsku polskim. Później był w saskiej i pruskiej służbie dyplomatycznej. Przebywając wiele w Berlinie obracał się w kręgach artystów, kolekcjonerów i uczonych. Sam zebrał świetną kolekcję malarstwa europejskiego XVI-XIX wieku, zawierającą dzieła malarzy włoskich, hiszpańskich, niemieckich (obecnie w Muzeum Narodowym w Poznaniu). Był autorem obszernych dzieł o sztuce, m.in. trzytomowej L’Histoire de l’art moderne en Allemagne (1836-1841), Les Arts en Portugal (1846), Les Arts en Espagne (1847). Sam tak-że malował i rysował.
NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
14 06 20153 1 000 PLN 3 000 PLN EURO   USD   PLN