Jan Styka | <i>NIMFA KALIPSO ODNAJDUJE ODYSSA, 1911-1923</i> | olej, tektura | 80 x 60.3 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

odwrocie obrazu

odwrocie obrazu

 • Tytuł:   NIMFA KALIPSO ODNAJDUJE ODYSSA, 1911-1923
 • Artysta:  Jan Styka
 • Wymiary :  80 x 60.3 cm
 • Technika:  olej, tektura
 • Wywoławcza: 12 000 PLN 
 • Informacje dodatkowe:  

  sygn. po lewej u dołu: Jan Styka
  Na odwrocie napisy kredką: Z. oraz 8[.]95[.].
  Ponadto dwie nalepki z odręcznymi napisami: -1. 7[.] JAN STYKA | Odysee XXIV.; -2. Calypso retrouve Ulysse.
   
  Obraz ilustruje scenę z piątej pieśni homerowskiej Odysei, w której rozkochana w Odyssie pięknowłosa nimfa Kalipso z wyspy Ogigii, posłuszna przekazanemu jej przez Hermesa rozkazowi Dzeusa, powiadamia bohatera o swej zgodzie na jego powrót do Itaki.
   
  ...nimfa czcigodna, posłuszna Dzeusa wezwaniu, poszła do wielkodusznego Odyssa. Znalazła go siedzącego na skalistym wybrzeżu. Oczy nie obsychały od łez, słodkie życie uchodziło w żałosnym wyczekiwaniu powrotu, bo już nie podobała mu się nimfa. Z musu przesypiał noce w głębokich pieczarach, przy chcącej niechętny,
  a dniami siadywał na skałach wybrzeża, nękając serce łzami, jękami i bólem. Łzy lejąc wpatrywał się w morze niestrudzone. Arcyboska stanęła przy nim i rzekła:
  - Mój biedaku! Nie będziesz się więcej smucił ani marnował życia: już jestem gotowa cię odesłać, Ścinaj spiżem wielkie drzewa i rób tratwę szeroką, na niej wznieś pomost wysoki i ruszaj w mgliste morze. A ja dam chleba, wody, wina czerwonego do woli, żebyś miał czym głód opędzić, i w szaty odzieję, i poślę za tobą wiatr, byś cało dojechał do ziemi ojczystej, jak chcą bogowie, władcy niebios szerokich, potężniejsi ode mnie w zamysłach i czynach“.
  (przekład Jana Parandowskiego)
   
  Jest to jedno z 83 płócien ilustrujących homerowską Odyseję, cyklu nad którym Styka pracował od roku 1911, kiedy to wybrał się w podróż śladami Odyssa, aby przygotować potrzebne szkice i materiały. W roku 1923 większość obrazów cyklu „Odysei“ artysta pokazał w Grand Palais na wiosennym Salonie Paryskim, a później też na innych wystawach, również w Polsce. Obrazy Styki posłużyły jako ilustracje do luksusowego, sześciotomowego wydania Odysei, które w nakładzie 500 numerowanych egzemplarzy ukazywało się w Paryżu w latach 1922-1927. Edycja ta została przyjęta entuzjastycznie, a artystę uhonorowano Krzyżem Legii Honorowej. Recenzenci - z zachwytem i przesadnym patosem - pisali, na przykład, że „niepodobna obecnie oddzielić imienia Homera od imienia Jana Styki“ oraz, że „obrazy artysty są najpiękniejszym komentarzem do Odysei i ktokolwiek odtąd chciałby czytać ze zrozumieniem dzieło boskiego Homera, musi je czytać oczyma zapatrzonymi w dzieło Styki“.
   
  Obraz wymieniony, m.in. w:

   
  - Okrężna wystawa dzieł Jana Styki, Tadeusza Styki. Adama Styki, Nowy Świat 67, Warszawa 1930, s. nlb. nr kat. 66. (XXIV. Kalypso odnajduje Ulissesa; bez podania techniki).
Jan Styka (1858 - 1925)

 

Jan Styka (Lwów 1858 – Rzym 1925) popularny malarz scen historycznych i batalistycznych, autor obrazów alegorycznych i religijnych, portrecista, ojciec malarzy Tadeusza i Adama Styków.

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu, następnie w Rzymie, a w latach 1882-1885 u Jana Matejki w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Po studiach spędził kilka lat w Paryżu, później mieszkał we Lwowie. W roku 1895 podróżował do Palestyny. Po 1900 mieszkał w Paryżu, skąd wyjeżdżał do Stanów Zjednoczonych, Włoch i Grecji.
Od 1919 wiele czasu spędzał we własnym domu na Capri. Uczestnik wielu wystaw, m.in. paryskich Salonów czy Wystawy Światowej w St. Louis (1904), cieszył się znaczną popularnością, a nawet sławą.
Był członkiem Akademii Św. Łukasza w Rzymie. Był również pomysłodawcą i współtwórcą sławnych panoram - eksponowanej dziś stale we Wrocławiu Panoramy bitwy pod Racławicami (lata 1892-1894; wraz W. Kossakiem  i innymi), Golgoty (1896; obecnie w Los Angeles), Panoramy Siedmiogrodzkiej (1897; pocięta na częci, zachowały się tylko fragmenty), i  Męczeństwa Chrześcijan w cyrku Nerona (1899; płótno zaginione podczas pierwszej wojny światowej).
Zajmował się ilustratorstwem, m.in. przygotował ilustracje do luksusowego wydania Quo vadis? Sienkiewicza.

 

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
14 06 201521 12 000 PLN - EURO   USD   PLN