Władysław Czachórski | <i>PORTRET DZIEWCZYNKI, LATA 70. XIX W.</i> | akwarela, papier naklejony na tekturę | 40.5 x 30.5 cm

 • Tytuł:   PORTRET DZIEWCZYNKI, LATA 70. XIX W.
 • Artysta:  Władysław Czachórski
 • Wymiary :  40.5 x 30.5 cm
 • Technika:  akwarela, papier naklejony na tekturę
 • Wywoławcza: 8 000 PLN 
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  

  sygn l.d.: Czachórski
   
  Portret dziewczynki, akwarela o charakterze dużej miniatury, namalowana zapewne na konkretne zamówienie jeszcze w latach 70. XIX wieku, „stanowi wirtuozerski popis techniczny. Wykonanie jej wymagało znacznego nakładu czasu, pracy i wysokich umiejętności rysunkowych. Jednocześnie wybór lżejszej, bardziej subtelnej techniki, lepiej współgrającej z charakterem wizerunku i z delikatnością małej modelki wskazuje na wysoką kulturę artystyczną malarza i znakomite wyczucie efektu. Ze względu na swój unikalny charakter obraz zyskuje szczególne walory kolekcjonerskie“.
  [z ekspertyzy pań Anny Dajnowskiej i Jadwigi Oczko-Kozłowskiej

   
  z dnia 9 stycznia 2015 (w załączeniu)]

Władysław Czachórski (1850 - 1911)

Władysław Czachórski, obok Józefa Brandta i Alfreda Wierusza Kowalskiego, był najwyżej cenionym i najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium przełomu XIX i XX wieku.

Studia artystyczne rozpoczął u R. Hadziewicza w warszawskiej Klasie Rysunkowej (1866-1867), następnie kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie (1868) oraz od 1869 w Akademii w Monachium, pod kierunkiem H. Anschütza, O. Seitza, A. Wagnera i K. Piloty’ego.
Akademię ukończył w roku 1873, odznaczony srebrnym medalem za Scenę z „Kupca weneckiego“. W latach 1874-1877 podróżował do Włoch, Francji i kilkakrotnie przyjeżdżał do kraju. W 1879 na stałe osiadł w Monachium i wziął udział w II Wszechświatowej Wystawie Sztuki w monachijskim Glaspalast, na której otrzymał złoty medal za obraz Aktorzy przed Hamletem. Powszechnie ceniony i szanowany, w roku 1893 został odznaczony bawarskim Orderem Św. Michała.

Był członkiem monachijskiego Kunstvereinu, członkiem Akademii berlińskiej i honorowym profesorem Akademii monachijskiej. Brał udział w licznych wystawach, m.in. wielokrotnie w Monachium, Wiedniu, Berlinie, Dreźnie oraz w Krakowie, Warszawie, w Łodzi i we Lwowie.

Malował obrazy o tematyce szekspirowskiej, martwe natury, wnętrza, pejzaże, portrety i - przede wszystkim - kameralne sceny salonowe z postaciami pięknych, delikatnych dam, które niby „zaczarowane księżniczki w atłasowych szatach żyją w świecie szczęśliwości, beztroski, wiecznej pogody, ciągłego uśmiechu i wytworności“. Doskonałość warsztatu, elegancja, finezja i mistrzostwo w odtwarzaniu detali bogatych strojów, tkanin, kwiatów i zbytkownych przedmiotów sprawiły, że właśnie te obrazy znajdowały najwięcej nabywców.

Sukces i ogromne powodzenie Czachórskiego na europejskim rynku sztuki spowodowały, że tylko niewiele jego dzieł trafiło do zbiorów polskich. Większość z nich zgromadziła monograficzna wystawa prac artysty przygotowana w roku 2001 przez Muzeum Lubelskie w Lublinie.
NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
14 06 201523 8 000 PLN 16 000 PLN EURO   USD   PLN