Teodor Axentowicz | <i>STAROŚĆ I MŁODOŚĆ</i> | pastel, akwarela, tektura | 61.8 x 48 cm

 • Tytuł:   STAROŚĆ I MŁODOŚĆ
 • Artysta:  Teodor Axentowicz
 • Wymiary :  61.8 x 48 cm
 • Technika:  pastel, akwarela, tektura
 • Wywoławcza: 18 000 PLN 
 • Informacje dodatkowe:  

  sygn. l.d.: T. Axentowicz
   
  Ten nastrojowy obraz powtarza - powracający w twórczości Axentowicza - motyw siwowłosego starca i zamyślonej młodziutkiej dziewczyny, określany jako Starość i młodość i należy do większego zespołu podobnych rodzajowo-symboliczno kompozycji o treściach związanych z upływem czasu, przemijaniem, starością. Wizerunek starca odbierany jest czasem jako utajniony autoportret artysty.

   
   

Teodor Axentowicz (1859 - 1938)

Teodor Axentowicz (Braszów w Siedmiogrodzie 1859 - Kraków 1938)- malarz, pastelista, litograf - był, w swoim czasie, jednym z najbardziej znanych i cenionych malarzy polskich. Kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, a następnie uzupełniał studia w Paryżu, gdzie przebywał przez kilkanaście lat. Brał udział w paryskich Salonach; w 1890 otrzymał członkostwo Société Nationale des Beaux-Arts. W tym czasie wielokrotnie wyjeżdżał też do Londynu.

W 1895 powrócił do kraju i zamieszkał na stałe w Krakowie, powołany na profesora tamtejszej Szkoły Sztuk Pięknych (od 1900 Akademii). W uczelni tej nauczał nieprzerwanie do 1934, dwukrotnie pełniąc funkcję rektora. Był jednym z członków-założycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”, członkiem wiedeńskiej „Secesji” i współpracownikiem jej pisma „Ver Sacrum”. Powodzenie przyniosły mu zwłaszcza idealizowane wizerunki wytwornych dam oraz wdzięczne portrety dziecięce. Malował też obrazy o tematyce rodzajowej; był jednym z pierwszych malarzy Huculszczyzny i Hucułów.
Tworzył obrazy historyczne i kompozycje symboliczne związane z upływem czasu i przemijaniem. We wczesnym, monachijskim okresie były to obrazy utrzymane w duchu akademickiego realizmu; na późniejszą twórczość artysty wywarło wpływ angielskie malarstwo XVIII w. oraz dzieła malarzy współczesnych - Boldoniego, Whistlera, Sargenta. Jego obrazy cechuje dekoracyjność, elegancja, świeżość subtelnej gamy kolorów i delikatna secesyjna stylizacja.
Początkowo malował olejno i akwarelą, a po 1890 przede wszystkim mistrzowsko opanowaną techniką pastelu. Zajmował się ilustratorstwem i litografią, projektował plakaty wystaw „Sztuki”.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
14 06 201566 18 000 PLN - EURO   USD   PLN