Jan Stanisławski | <i>ŁĄKA, LATA 80. XIX W</i> | olej, płótno naklejone na tekturę | 21.7 x 30.2 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

obraz w ramie

obraz w ramie

 • Tytuł:   ŁĄKA, LATA 80. XIX W
 • Artysta:  Jan Stanisławski
 • Wymiary :  21.7 x 30.2 cm
 • Technika:  olej, płótno naklejone na tekturę
 • Wywoławcza: 50 000 PLN 
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  


  Sygn. l.d.: JAN STANISŁAWSKI

  Przybliżone wymiary obrazu w ramie: 30x39 cm

  Obraz pochodzi ze zbiorów rodziny Natansonów, do których pozyskany został w Paryżu od samego artysty. Obecny właściciel, wszedł w jego posiadanie jako mały chłopiec w latach 30. XX w. Wedle jego relacji Stanisławski, zaprzyjaźniony był z jego babką Louise oraz jej siostrą Felicie, córkami Róży (Rose), a wnuczkami znanego warszawskiego lekarza Ludwika Natansona (1821-1896).

  Malarz Leon Kowalski wspomina, że podczas któregoś ze swoich pobytów w Paryżu, jeszcze przed rokiem 1897, Stanisławski „mieszkał na rue Monsieur le Prince w malutkim hoteliku. Pokoik zajmował tak mały, że jego duże ciało rozkręcało meble. Zaczepiał t o stół, to o łóżko, to o krzesło – jedyne znajdujące się w jego homie. Pokazywał mi zastępy maleńkich, mikroskopijnych obrazków, tak kontrastujących z jego dużą figurą. Niektóre były bardzo piękne. Sprzedawał te obrazki podobno po 10 fr. Mówił mi, że jest zaangażowany na profesora do Krakowa. Był zadowolony widocznie, że się raz ta straszna nędza skończy”.

    L. Kowalski, Pendzlem i piórem Kraków (b.r.w.), s. 173
Jan Stanisławski (1860 - 1907)

Jan Stanisławski (Olszana na Ukrainie 1860 - Kraków 1907) – wybitny malarz pejzażysta, grafik, pedagog – był jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego epoki Młodej Polski.

Początkowo w Warszawie i Petersburgu studiował matematykę, później malarstwo u Wojciecha Gersona w Warszawie, Władysława Łuszczkiewicza w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, a w latach 1885-1888 u Carolusa Durana w Paryżu. Wiele podróżował po Europie – wyjeżdżał do Francji, Włoch, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Austrii, Czech, wielokrotnie jeździł na Ukrainę.
W 1895 był w Berlinie, gdzie współpracował z W. Kossakiem i J. Fałatem przy malowaniu panoramy Berezyna. W 1897 został profesorem malarstwa krajobrazowego krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych, twórcą tzw. krakowskiej szkoły pejzażu. Wykształcił blisko 60 uczniów, m.in. S. Kamockiego, H. Szczyglińskiego, S. Filipkiewicza, I. Trusza czy S. Gałka. Był jednym z założycieli Towarzystwa Artystów Polskich Sztuka (1897), członkiem Towarzystwa Polska Sztuka Stosowana (1901). Uczestniczył w wielu wystawach.

Początkowo malował realistyczne pejzaże oparte na przygotowawczych studiach z natury (liczne zachowane szkicowniki). Późniejsza fascynacja impresjonizmem spowodowała eksperymenty ze światłem w pejzażu i coraz większą dążność do syntezy form barwnych. Podczas swych podróży tworzył setki, najczęściej miniaturowych pejzaży malowanych bezpośrednio w plenerze.
Zajmował się grafiką, ilustracją, projektował plakaty i dekoracje teatralne.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
20 03 20161 50 000 PLN 130 000 PLN EURO   USD   PLN