Feliks Michał Wygrzywalski | <i>SPRZEDAWCY DYWANÓW, OK. 1930</i> | pastel, papier | 47 x 66 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

obraz w ramie

obraz w ramie

 • Tytuł:   SPRZEDAWCY DYWANÓW, OK. 1930
 • Artysta:  Feliks Michał Wygrzywalski
 • Wymiary :  47 x 66 cm
 • Technika:  pastel, papier
 • Wywoławcza: 5 000 PLN 
 • Informacje dodatkowe:  

  sygn. l.d.: FM Wygrzywalski senior
  Przybliżone wymiary obrazu w ramie: 75x94 cm
   
  W połowie lat 20. XX wieku artysta - przy sygnaturze swoich obrazów - dopisywał słowo: senior. Chodziło mu o dobitne zaznaczenie własnego autorstwa i uniknięcie pomyłek z obrazami syna, Feliksa Kazimierza Wygrzywalskiego (1903-1966), podejmującego podobne tematy i malującego w zbliżonej konwencji.
   
  Prezentowany obraz należy do zespołu dzieł artysty o tematyce orientalnej, malowanych od 1906, po jego podróży do Egiptu. Obrazy te - pociągające barwnością, światłem i egzotyką - z czasem stały się najłatwiej rozpoznawalnymi pracami malarza, a Modlitwy Arabów, Sprzedawcy dywanów czy sceny haremowe łatwo znajdowały nabywców. Wydaje się także, że Wygrzywalski malował je chętnie, z upodobaniem wynajdując różne układy kompozycyjne.  

Feliks Michał Wygrzywalski (1875 - 1944)

Feliks Michał Wygrzywalski (Przemyśl 1875 - okolice Rzeszowa 1944) w latach 1893-98 studiował w ASP w Monachium pod kierunkiem J.C.Hertericha i K.Marra. Studia uzupełniał w Académie Julian w Paryżu. Już w czasie studiów wyjeżdżał do Włoch, a po 1900 przez kilka lat mieszkał w Rzymie. W 1906 podróżował do Egiptu. W 1908 na stałe osiadł we Lwowie. W latach 1909-14 pracował w tamtejszym teatrze jako inspektor sceny. Jeszcze kilkakrotnie podróżował do Włoch. Był malarzem realistą; we wcześniejszym okresie twórczości skłaniał się ku naturalizmowi i silnej ekspresji. Dużą wagę przywiązywał do efektów świetlnych, stosował bogatą, żywą gamę barwną. We wczesnych obrazach często przedstawiał ludzką pracę (Burłacy) lub dramatyczne wydarzenia i napięcia społeczne (Strajk, Chleba nam głodnym). Malował też portrety, akty, pejzaże nadmorskie, krajobrazy z Włoch i Ukrainy. Po podróży do Egiptu w jego malarstwie powtarzały się motywy i tematy orientalne (Modlitwa Arabów, Sprzedawcy dywanów). Zajmował się dekoracyjnym malarstwem ściennym, m.in. w 1908 zaprojektował, a później wykonał alegoryczne malowidła do gmachu Izby Handlowo-Przemysłowej we Lwowie. Zajmował się grafiką, ilustrował książki i czasopisma, projektował witraże, kostiumy i dekoracje teatralne (m.in. do Peer Gynta, Irydiona, Nocy listopadowej).

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
20 03 201659 5 000 PLN - EURO   USD   PLN