Jan Chełmiński | <i>ARMIA KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO, PARYŻ 1913</i> | książka | 39 x 29 cm więcej zdjęć

Dodatkowe zdjęcia:

opis z katalogu drukowanego

opis z katalogu drukowanego

 • Tytuł:   ARMIA KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO, PARYŻ 1913
 • Artysta:  Jan Chełmiński
 • Wymiary :  39 x 29 cm
 • Technika:  książka
 • Wywoławcza: 8 000 PLN 
 • zobacz wyniki aukcji tego obiektu
 • Informacje dodatkowe:  

  ARMIA KSIĘSTWA WARSZAWSKIEGO, Paryż 1913
  L’armée du Duché de Varsovie
   
  bibliofilska edycja monograficznej pracy Alphonse M. Malibrana z 48 barwnymi ilustracjami Jana Chełmińskiego
  książka: 39 x 29 cm
  etui skórzane: 42 x 32 x 9 cm
  wyd. J. Leroy et Cie, Paris 1913
   
  Prezentowana księga, wydana z dużym rozmachem typograficznym, jest wspaniałym hołdem oddanym żołnierzowi polskiemu.
   
  Księga jest jednym z 300 numerowanych egzemplarzy, wydrukowanych na grubym, luksusowym papierze czerpanym z Arches (egz. nr 33). Ilustracje Chełmińskiego poprzedzają bibułki ochronne z tekstem objaśniającym. Stronę przedtytułową zdobi faksymile sygnatury malarza.
   
  Niezwykle rzadki, bardzo dobrze zachowany egzemplarz, w miękkiej, oryginalnej wydawniczej oprawie broszurowej z barwnym herbem Księstwa Warszawskiego i złoconymi napisami, dodatkowo chroniony luksusowym etui ze skóry ze złotym tłoczeniem herbu Księstwa Warszawskiego i tytulatury na licu i grzbiecie księgi.
   
  Bibliofilska edycja z 48 barwnymi ilustracjami Jana Chełmińskiego, często w formie scen rodzajowych, przedstawiających umundurowanie oficerów i żołnierzy armii Księstwa Warszawskiego, w tym szwoleżerów gwardii spod Somosierry. Na ośmiu planszach czarno-białych portrety najwybitniejszych dowódców wojska polskiego z epoki napoleońskiej.
   
  Tekst w języku francuskim, napisany przez Alphonse Marie Malibrana, dotyczy dziejów różnych formacji wojska polskiego powstałych po upadku Rzeczypospolitej, począwszy od Legionów Dąbrowskiego, aż do ostatecznego upadku Napoleona. Dodatkowo szczegółowo opisane zostały szlaki bojowe, mundury, uzbrojenie, sztandary, odznaczenia i portrety dowódców wzbogacone o biogramy.
Jan Chełmiński (1851 - 1925)

Jan Chełmiński (Brzustów k. Opoczna 1851 – Nowy Jork 1925) popularny malarz z kręgu „polskich monachijczyków“, naukę rozpoczął u Juliusza Kossaka, a następnie kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej oraz w Monachium - w Akademii u Alexandra Strähubera i Alexandra Wagnera (1873-1875) i prywatnych pracowniach Józefa Brandta (1875) i batalisty Franza Adama (1876). Po studiach przebywał już stale za granicą - w Monachium, Londynie (lata 1882, 1888-1899), Paryżu (1899), jeździł do Petersburga (1889) i Nowego Jorku (1884), gdzie później, około 1915 zamieszkał na stałe. Nie zerwał jednak kontaktów z krajem, a swoje prace często przesyłał na warszawskie wystawy. Jego obrazy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Malował przede wszystkim sceny wojskowe i batalistycznie, najchętniej z czasów Księstwa Warszawskiego i wojen napoleońskich, a także obrazy rodzajowe i epizody z polowań. Zajmował się ilustracją książkową; m.in. ilustrował tom myśliwskich opowiadań Theodora Roosevelta. Był kolekcjonerem dawnej broni i wybitnym znawcą żołnierskiego umundurowania. Wiele obrazów artysty wciąż znajduje się za granicą - w Anglii, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych. Nieliczne z nich pojawiają się w sprzedaży antykwarycznej, stale budząc żywe zainteresowanie zbieraczy.

NOTOWANIA AUKCYJNE
Data aukcjiNr kat WywoławczaUzyskanazmień:
19 06 201646 8 000 PLN 8 000 PLN  N/A   USD   PLN